ČLÁNOK
Predbežný záujem o privatizáciu Slovenských elektrární prejavilo 10 subjektov
13. augusta 2002

O menšinový balík akcií v Slovenských elektrárňach (SE) prejavilo predbežný záujem spolu desať subjektov. Osem z nich sú energetické spoločností z Európy, ktoré prejavili záujem jednotlivo. Podľa hovorcu ministra hospodárstva Petra Chalmovského ide o renomovaných, skúsených a finančne silných hráčov na svetovom energetickom poli. Okrem nich ponúkli dve významné svetové finančné inštitúcie svoju účasť na procese privatizácie ako členovia konzorcia s niektorým zo strategických investorov. Termín na prejavenie záujmu uplynul v pondelok.

„Počet a kvalita záujemcov dáva dobrý predpoklad na to, aby do SE vstúpil strategický investor alebo konzorcium investorov, ktorí SE finančne skonsolidujú,“ skonštatoval hovorca ministra. Od investora sa taktiež podľa Chalmovského očakáva, že prinesie know-how, zabezpečí konkurencieschopnosť a začlení SE do európskych energetických štruktúr.

Ako uviedol zástupca privatizačného poradcu PricewaterhouseCoopers (PWC) Peter Mitka, záujem investorov o SE je v súlade s očakávaniami. Mená konkrétnych záujemcov však nešpecifikoval.

Očakáva sa, že svoj predbežný záujem prejavili súčasní investori do slovenských rozvodných sietí, ktorými sú francúzska skupina EDF a nemecké koncerny E.ON a RWE. Z Veľkej Británie by sa o kúpu podielu v SE mohli uchádzať spoločnosti International Power a British Energy. Taktiež nie je vylúčené, že záujem prejavil aj taliansky Enel a belgický Electrabel, obe firmy totiž v minulosti prejavili záujem o slovenské distribučné spoločnosti. Zo Španielska sa mohli spomedzi veľkých hráčov do súťaže prihlásiť tri najväčšie koncerny Endesa, Iberdrola a Union Fenosa. Na začiatku roka deklaroval svoj potenciálny záujem o SE aj český energetický koncern ČEZ a v konečnom dôsledku by sa do súťaže teoreticky mohli zapojiť aj ďalší neúspešní uchádzači o distribučné podniky, ktorými sú nemecká Energie Baden-Württemberg a rakúska EVN.

Slovensko ponúka na predaj podiel vo výške minimálne 46,14 % a maximálne 49 %, ktorý zároveň zahŕňa manažérsku kontrolu v spoločnosti. Investori, ktorí si prevezmú informačné memorandum, by mali byť v rámci ďalšieho postupu vyzvaní, aby pokračovali v tendri predložením predbežnej ponuky, termín ktorej sa pravdepodobne stanoví na 26. september tohto roka.

V zmysle uznesenia, ktorým vláda schválila metódu a alternatívy privatizácie SE, budú môcť predkladať predbežné ponuky buď na kúpu minoritného podielu v SE ako celku alebo v dvoch nových spoločnostiach v 100-percentnom vlastníctve SE. Obe spoločnosti, z ktorej jedna by prevádzkovala jadrové zdroje a druhá konvenčné, by boli založené ešte pred ukončením tendra.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS