ČLÁNOK
Predbežné opatrenie neumožňuje ani uplatnenie záložného práva
23. júla 1999

. Okrem toho Fond národného majetku (FNM) SR považuje zmluvu o kúpe 45,9 % akcií Nafty Druhou obchodnou za neplatnú a zmluvu napadol aj na súde. Z tohto vyplýva, že založenie akcií nadobudnutých na základe neplatnej zmluvy, teda nevlastníkom, je tiež neplatný právny úkon. Pre agentúru SITA to uviedol právny zástupca fondu v kauze Nafta Gbely Ernest Valko. Reagoval tak na informácie, podľa ktorých by si mohla Tatra banka v blízkej budúcnosti uplatniť svoje záložné právo na akcie Nafty. Tlačový odbor Tatra banky sa k tejto záležitosti odmietol vyjadriť.
Ako ďalej povedal, FNM bude pokračovať v rokovaniach s predstavenstvom Druhej obchodnej s cieľom dosiahnutia mimosúdnej dohody o vrátení 45,9 % akcií Nafty Gbely na účet fondu. Podľa obchodného registra je na čele Druhej obchodnej ešte stále staré predstavenstvo vedené predsedom Rudolfom Trellom. Podľa Valka je mimosúdna dohoda vzhľadom na pomalosť súdov výhodnejšia. Právny zástupca fondu naďalej zastáva názor, že od začiatku bolo najprv treba počkať na vrátenie akcií na FNM a až potom mal do procesu vstúpiť Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a ministerstvo hospodárstva.
NS SR zablokoval svojim predbežným rozhodnutím z 20. júla Druhej obchodnej možnosť nakladať s akciami Nafty Gbely. Proti rozhodnutiu NS sa už nie je možné odvolať. Najvyšší súd zrušil rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave, ktorý zamietol návrh na predbežné opatrenie k akciám Nafta Gbely. FNM sa proti rozhodnutiu krajského súdu, ktorý zamietol návrh fondu na vydanie predbežného opatrenia, odvolal už začiatkom apríla. Krajskému súdu však trvalo až 10 týždňov, kým odvolaciu žiadosť poslal na NS SR.
Návrh na blokáciu nakladania s akciami podal právny zástupca FNM Ernest Valko ešte začiatkom marca spolu so žalobou o neplatnosť pôvodnej privatizačnej zmluvy.
Ako koncom júna uviedol riaditeľ Divízie investičných činností Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Ján Kasper, americká spoločnosť Cinergy Corp. v tom čase rokovala so syndikátmi bánk na čele s Tatra bankou a jej materskou Raiffeisen bankou o podpísaní standstill agreement (stabilizačná dohoda). Jej cieľom by malo byť získanie určitého času na vyriešenie najakútnejších problémov Nafty Gbely a Nafta Trade. Cinergy sa podľa Kaspera snažila dohodnúť v standstill dohode s Tatra bankou podmienky reštrukturalizácie úveru v objeme zhruba 13 mil. USD. V prípade rokovaní s tzv. Veľkým syndikátom bánk na čele s Raiffeisen bankou išlo o takmer 40 mil. USD. Cinergy by sa mala stať konečným nadobúdateľom spoločnosti Arad, ktorá vlastní 85 % akcií Druhej obchodnej.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

3. 10. 2023

USD 1,047 0,006
CZK 24,494 0,034
GBP 0,868 0,001
HUF 386,730 1,870
CAD 1,437 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS