ČLÁNOK
Predajom Transpetrolu sa bude zaoberať vláda
18. decembra 2001

Návrh na predaj 49-percentného balíka akcií spoločnosti Transpetrol ruskej ťažobnej spoločnosti Yukos predloží ministerka privatizácie Mária Machová na stredajšie rokovanie vládneho kabinetu. Návrh tak neprejde rokovaním Porady ekonomických ministrov, ako bolo pôvodne plánované. Ministerka návrh vláde predloží na základe odporúčania privatizačnej komisie zo 7. decembra. Agentúre SITA to potvrdil hovorca ministerstva privatizácie Róbert Merva.

Podľa predloženej ponuky by mal Yukos za akcie Transpetrolu zaplatiť 74 mil. USD. Jediným konkurentom ruskej ropnej spoločnosti vo finále tendra bol slovenský Slovnaft. Ten žiada vládu o opätovné zváženie ponuky oboch záujemcov a nové rozhodnutie o víťazovi súťaže. Slovenská rafinérska spoločnosť ponúkla podľa jej predstaviteľov za podiel v Transpetrole spolu 85,4 mil. USD. Návrh Slovnaftu totiž obsahoval platbu vo výške 65,4 mil. USD a bezodplatný prevod skladovacích nádrží a príslušnej infraštruktúry v troch skladovacích termináloch Slovnaftu v súčasnej účtovnej hodnote 20 mil. USD do vlastníctva štátu. Zástupcovia ministerstva privatizácie, privatizačného poradcu a Slovnaftu momentálne vedú prostredníctvom médií spor, či bol Slovnaft informovaný o tom, že pri posudzovaní ponúk sa do úvahy nebudú brať vecné plnenia. Majetkový vklad za zásobníky pre ropné výrobky by sa tak nezapočítaval do ceny ponuky.

Ruská ťažobná spoločnosť Yukos by mala v prípade schválenia ponuky vládou SR získať v súlade s akcionárskou zmluvou po úspešnom zavŕšení tendra na predaj 49 % akcií Transpetrolu predkupné právo na zvýšenie svojho podielu v Transpetrole v prípade, že sa v budúcnosti rozhodne o privatizácii ďalšej časti akcií. Podľa Yukosu mu táto zmluva umožňuje menovať do orgánov Transpetrolu svojich zástupcov, čím získa kontrolu nad každodennou prevádzkou podniku. Yukos podľa svojich vyhlásení bude v prípade úspechu v tendri garantovať diverzifikáciu dodávok ropy.

Transpetrol je na Slovensku dominantným prepravcom ropy z Ruskej federácie na trhy strednej a západnej Európy prostredníctvom ropovodov Družba a Adria. V medzinárodnom privatizačnom tendri bolo pôvodne šesť uchádzačov. Základné imanie Transpetrolu predstavuje 1,9 mld. Sk. Spoločnosť plánuje v tomto roku celkové výnosy na úrovni 2,225 mld. Sk a hrubý zisk vyše 297 mil. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS