ČLÁNOK
Predaj slovenských bánk sa pravdepodobne oneskorí
13. júna 2000

Podľa viceprezidenta VÚB je informačné memorandum zahraničného poradcu na 90 % zhodné s tým, ktoré vypracoval manažment VÚB pred rokom. „Z dôvodu zlej finančnej situácie a očakávaného procesu reštrukturalizácie banky sa však proces privatizácie zákonite spomalil,“ povedal viceprezident.
Proces privatizácie dvoch najvýznamnejších slovenských bankových inštitúcií – Všeobecnej úverovej banky, a.s. (VÚB) a Slovenskej sporiteľne, a.s. (SLSP) sa pravdepodobne do konca tohto roka neukončí. Pre tlačovú agentúru SITA to uviedol viceprezident VÚB František Szikhart. Podľa jeho slov je predaj reálny v prvom štvrťroku 2001, pričom skonštatoval, že záujmom ministerstva financií je uprednostnenie privatizácie SLSP pred privatizáciou VÚB.
Informačné memorandum, ktoré vypracoval finančný poradca vlády SR pre privatizáciu bánk J. P. Morgan, by malo byť ministerstvu financií predložené v týchto dňoch a následne by ho mali obdržať potenciálni záujemcovia o privatizáciu. Podľa slov F. Szikharta je toto informačné memorandum na 90 % zhodné s tým, ktoré vypracoval manažment VÚB pred rokom. „Z dôvodu zlej finančnej situácie a očakávaného procesu reštrukturalizácie banky sa však proces privatizácie zákonite spomalil,“ povedal viceprezident.
V procese privatizácie by mal vo VÚB štát predať svoj 68,58-percentný podiel a sprivatizovať sa má tiež podiel Fondu národného majetku SR 15,96 %.
Ministerka financií a predstavitelia SLSP začiatkom júna informovali, že do polovice júna predloží finančný a právny poradca J.P.Morgan a White&Case informačné memorandum a feasibility study SLSP. Krátko potom má byť informačné memorandum zverejnené vo Financial Times a už začiatkom júla by mal byť vyhlásený medzinárodný tender na odpredaj majoritného balíka akcií banky. Podľa vládou schválenej koncepcie sa bude privatizovať 87,18 % jej akcií. Prezident sporiteľne Dušan Jurčák vtedy uviedol, že celý proces predaja by mal byť podľa očakávaní ukončený do konca tohto roka. Proces reštrukturalizácie a privatizácie má paralelne prebiehať aj vo VÚB a Banke Slovakia, a.s., ktoré majú spoločného finančného a právneho poradcu. Privatizácia IRB sa podľa ministerky financií bude uberať iným smerom vzhľadom na odlišných poradcov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 9. 2020

USD 1,169 0,005
CZK 26,965 0,042
GBP 0,919 0,001
HUF 365,010 2,960
CAD 1,559 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS