ČLÁNOK
Predaj REP sa veľkých spotrebiteľov energie nedotkne
28. mája 2002

Privatizácia rozvodných energetických podnikov (REP) sa neprejaví na činnosti významných spotrebiteľov elektrickej energie. Keďže majú väčšinou odbytové vzťahy s REP, prípadne SE zmluvne definované, nemal by mať predaj 49-percentných podielov v REP na kľúčových odberateľov žiadny dopad.

Podľa generálneho riaditeľa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Ladislava Saxu majú železnice s rozvodnými podnikmi kontrakty o odbere elektrickej energie na dlhšie obdobie, ktoré stanovujú stabilné podmienky odberu a ceny energie. „Privatizácia v tomto smere železnice neovplyvní,“ doplnil Saxa. Tiež zdôraznil, že REP zostanú z väčšej časti štátnymi podnikmi.

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca U.S. Steel Košice (USSK) Jozef Marko, spoločnosť si približne 60 % elektrickej energie, ktorú využíva, vyrába sama. Zvyšok elektrickej energie odoberá od Slovenských elektrární (SE) a vykrýva ňou náhle potreby podniku.

Privatizácia REP sa priamo nedotkne ani výrobcu hliníka, spoločnosti Slovalco, a.s., Žiar nad Hronom. Ako pre agentúru SITA povedal generálny riaditeľ podniku Milan Veselý, spoločnosť na základe zmluvy s SE odoberá elektrickú energiu zo 440-kilowattového rozvodu. Veselý však samotnú privatizáciu REP vníma ako pozitívum, nakoľko podľa neho budú investori schopní „zabezpečiť lepší chod podnikov“.

Privatizáciu 49-percentných podielov troch rozvodných podnikov – Západoslovenskej energetiky, a.s. (ZSE), Stredoslovenskej energetiky, a.s. (SSE) a Východoslovenskej energetiky, a.s. (VSE) vláda na tretí pokus schválila 22. mája. Vládny kabinet tak akceptoval vo všetkých troch prípadoch odporúčania výberových komisií. Podiel v ZSE získa nemecký energetický koncern E.ON Energie so sídlom v Mníchove patriaci pod skupinu E.ON AG. V tendri na predaj 49 % akcií VSE zvíťazila nemecká firma RWE Plus zastrešovaná koncernom RWE AG so sídlom v Essene. Podiel v SSE kúpi francúzsky gigant Electricité de France (EdF). Finančné prostriedky z predaja by mala vláda získať po ukončení celého procesu predaja, a to v horizonte približne troch mesiacov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS