ČLÁNOK
Predaj pohľadávok fondu bude závisieť od výnosnosti
7. februára 2003

Predaj pohľadávok, ktoré eviduje voči svojim dlžníkom Fond národného majetku SR (FNM), bude závisieť od jeho potenciálnej výnosnosti. „Pokiaľ ponuky na odkúpenie pohľadávok budú také nízke, ako posledné ponuky v Slovenskej konsolidačnej (SKo), fond pohľadávky nepredá,“ povedal vo štvrtok novinárom prezident FNM Jozef Kojda s odôvodnením, že predaj pohľadávok s výnosom okolo 1 % nemá zmysel.

Podľa prezidenta FNM v prípade že by sa fondu nepodarilo pohľadávky predať, bude ich ďalej vymáhať aj za pomoci externe najatých síl. O spoločnom podniku vytvorenom s inou firmou špeciálne na správu pohľadávok však FNM neuvažuje. Kojda ďalej zdôraznil aj silnú orientáciu fondu na vymáhanie pohľadávok prostredníctvom konkurzov. Práve pohľadávky, ktoré má FNM voči podnikom v konkurzoch, tvoria markantnú časť balíkov, ktoré fond pripravil na predaj.

V súčasnosti má FNM na predaj pripravené tri balíky pohľadávok, každý v nominálnej hodnote približne 1 mld. Sk. Vzhľadom na to, že sa ich predaj pripravuje už dlhšiu dobu a tento proces bol prerušený parlamentnými voľbami, bude potrebné obsah jednotlivých balíkov ešte prehodnotiť. Prezident FNM predpokladá, že záujem o ne by mohli prejaviť najmä subjekty, ktoré sa už zaujímali aj o kúpu pohľadávok SKo alebo Sociálnej poisťovne.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS