ČLÁNOK
Predaj akcii VSŽ Američanom viazne na dohode o cene
8. augusta 2001

Rokovania o cene akcií VSŽ, ktoré chce odkúpiť spoločnosť USX Corporation od terajších akcionárov VSŽ, viazne na nezhodách o metodike oceňovania akcií. Americkí investori, ktorí koncom minulého roka odkúpili hutnícke aktíva VSŽ, prejavili začiatkom tohto roka záujem aj o zvyšok tejto spoločnosti. „Rokujeme o ohodnotení majetku VSŽ s ministerstvom privatizácie aj s vedením spoločnosti VSŽ. Pokiaľ nedôjde k dohode o spôsobe oceňovania, nebudeme zverejňovať žiadne informácie o cene, ktorú sme ochotní za VSŽ zaplatiť,“ uviedol na tlačovej besede v Košiciach prezident U.S. Steel Košice John H. Goodish.

Bez dohody s veľkými akcionármi nebude americká spoločnosť ponúkať odkúpenie akcií VSŽ ani drobným akcionárom. Zatiaľ preto nie je možné povedať, či na riadnom valnom zhromaždení VSŽ v septembri tohto roku dôjde k vyhláseniu ponuky na odkúpenie VSŽ. Podľa Thomasa J. Ushera, prezidenta spoločnosti United States Steel LLC, ktorá je dcérskou spoločnosťou USX a materskou firmou košickej oceliarenskej prevádzky, Američania stále hodnotia výsledky hĺbkovej kontroly vo VSŽ a nebol stanovený žiadny časový harmonogram pre ukončenie tejto transakcie.

Záujem o kúpu zvyšných akcií spoločnosti VSŽ, v ktorej americká USX vlastní takmer 25 %, je dôsledkom odkúpenia hutníckych aktív spoločnosti koncom minulého roka. Postupné skupovanie zvyšku pôvodnej VSŽ umožní americkému investorovi ukončiť vstup do VSŽ bez významného rizika. Dôvodom je aj fakt, že VSŽ je svojimi aktivitami až na 60 % previazaná na U.S. Steel Košice.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS