ČLÁNOK
Pred rokovaním Bank of England vládne optimizmus
9. mája 2002

Najnovšie prieskumy a ekonomické expertízy ukazujú, že optimizmus v britskom podnikateľskom sektore dosiahol najvyššiu úroveň od júla 2000.

Vo výrobných odvetviach sa vo všeobecnosti zvyšuje produkcia a celá ekonomika, vrátane malých i veľkých firiem, vo sfére služieb i v priemysle, vykazuje narastajúce známky dôvery, ktorá je vyššia v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka.

Vo viacerých prognózach londýnskeho finančného centra – City sa objavuje záver, že ozdravenie ekonomiky ešte nie je definitívne a centrálna banka ponechá na dnešnom rokovaní Výboru pre menovú politiku nezmenenú základnú sadzbu, ktorá je momentálne na historicky nízkej, 4%-nej úrovni.

Ešte pred týždňom sa v prieskume Reuters 27 popredných ekonómov jednomyseľne zhodlo v tom, že nedôjde k zmene základnej úrokovej sadzby.

V najnovšej analýze Lehman Brothers sa však uvádza, že pravdepodobnosť úpravy úrokovej sadzby smerom nahor je asi 45%-ná.

Veľmi silné ukazovatele podnikateľskej aktivity, ktorú deklarovala Konfederácia britského priemyslu – CBI, ako aj narastajúca spotrebiteľská dôvera totiž núti k určitému prehodnoteniu doterajších prognóz.

Podľa denníka Financial Times bude zrejme nevyhnutné revidovať údaje Národného štatistického úradu, ktorý predbežne definoval rast hrubého domáceho produktu v I. štvrťroku iba na úrovni 0,1%.

Barclays Capital uvádza, že údaje o raste HDP sú nekorektné, a tieto parametre budú určite vyššie nielen v prvom kvartáli tohto roka, ale aj v poslednom štvrťroku 2001.

Aj z tohto dôvodu chce BoE veľmi precízne zvážiť prípadné riziko inflačných tlakov a až potom rozhodne o úprave základnej sadzby.

Opatrne sa vyjadrujú aj špičkoví predstavitelia Bank of England. Viceguvernér Mervyn King zdôraznil, že je ešte predčasné jednoznačne konštatovať „plnokrvné“ ozdravenie britskej ekonomiky. Kingov výrok naznačuje, že minimálne v krátkodobom časovom horizonte nedôjde k pohybu základnej sadzby. Podobne sa vyjadril aj guvernér BoE Edward George, ktorý potláča akékoľvek špekulácie o akútnej potrebe zvýšenia základnej sadzby. Treba však počkať na dnešné rokovanie Výboru pre menovú politiku, na ktorom Bank of England príjme konečný verdikt.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS