ČLÁNOK
Prebytok obchodnej bilancie sa opakuje po vyše troch rokoch
1. júla 2003

Zahraničný obchod dosiahol po viac než troch rokoch prebytok 1,864 mld. Sk. Toto číslo prekvapilo aj analytikov, ktorí predpokladali pôvodne pasívne saldo na úrovni 5,5 až 8,1 mld. Sk. Ako uviedla analytička ČSOB Silvia Čechovičová, za výbornými výsledkami zahraničného obchodu stálo predovšetkým vyše 31-percentné tempo rastu vývozu, ktoré predstihlo tempo rastu dovozu. „Pod dobré výsledky sa však podpísala aj nižšia porovnávacia základňa z minulého roka,“ skonštatovala Čechovičová.

Kumulatívny deficit obchodnej bilancie za prvých päť mesiacov bol len 10,7 mld. Sk oproti záporným 35,8 mld. Sk v minulom roku. „Lepšie ako očakávania sa vyvíjal export áut, ktorý stúpol medziročne o 12 %,“ uviedol analytik ING bank Ján Tóth. Priaznivejší bol aj vplyv nižšej ceny ropy, čo ovplyvnilo medziročný pokles položky dovozu energií o 20 %. Ako uviedla analytička Slovenskej ratingovej agentúry (SRA) Katarína Kohútiková, slovenský export sa v máji medziročne zvýšil rekordne o 31,4 % a dosiahol vyše 68 mld. Sk. „Z hľadiska komoditnej štruktúry medzimesačné nárasty dosiahli vývozy všetkých ťahúňov zahraničného obchodu,“ uviedla Kohútiková. Najvýraznejšie zlepšenie zaznamenal export dopravných prostriedkov, ktorý v máji dosiahol najvyššiu hodnotu v histórii 21 mld. Sk. Ako uviedol Elizej Macho z Tatra banky, najsilnejšie tri odvetvia, ako sú vozidlá, stroje a zariadenia a kovy, tvorili v máji 61,7 % celkového exportu. „Ich podiel do budúcich rokov sa s očakávanými investíciami do týchto odvetví ešte zvýši,“ dodal.

Import sa medziročne zvýšil o miernych 5,6 %, pričom v predchádzajúcich mesiacoch rástol dvojciferným rastom. „Medzimesačne sa znížili dovozy nerastných surovín, strojov a zariadení a chemikálií, zatiaľ čo mierny rast zaznamenal import kovov a dopravných zariadení,“ uviedla Kohútiková.

V najbližších mesiacoch očakáva analytička SRA pokračovanie lepších výsledkov zahraničného obchodu. Podľa Macha existujú aj rizikové faktory ďalšieho vývoja zahraničného obchodu. „Júlová výkonnosť najsilnejšieho exportéra Volkswagenu je ohrozená štrajkom odborárov v materskej spoločnosti, čo sa v prípade jeho neukončenia odrazí na poklese importu v tejto oblasti,“ konštatoval Macho. Podľa Blaščáka, vzhľadom na vývoj v minulom roku možno očakávať, že júnová obchodná bilancia prinesie mierne zhoršenie. Podľa Čehovičovej však môžme dobré výsledky zahraničného obchodu očakávať aj v nasledujúcich mesiacoch, i keď pravdepodobne už nie s takým mohutným nárastom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

18. 9. 2020

USD 1,183 0,004
CZK 26,727 0,020
GBP 0,913 0,002
HUF 360,780 0,380
CAD 1,560 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS