ČLÁNOK
Pre vznik bankovej únie podľa Berlína treba zmenu zmluvy o EÚ
15. apríla 2013

Vytvorenie európskej bankovej únie si podľa Nemecka bude vyžadovať zmenu zmluvy o EÚ. Po schôdzke ministrov financií krajín EÚ šéf nemeckého rezortu financií Wolfgang Schäuble povedal, že Lisabonská zmluva o EÚ sa musí zmeniť, aby boli možné spoločné pravidlá na zatváranie problémových bánk, čo je ústredným prvkom bankovej únie. „Banková únia má význam iba vtedy, ak zároveň budeme mať pravidlá pre reštrukturalizáciu a zatváranie bánk. Ak však na to chceme európske inštitúcie, budeme potrebovať zmenu zmluvy,“ konštatoval.

  Zmena Lisabonskej zmluvy, ktorá je základom legislatívy EÚ, by bola zdĺhavým procesom, keďže si vyžaduje súhlas všetkých členských štátov, pričom v niektorých z nich sú nutné referendá. Schäuble mal dlhodobo výhrady voči bankovej únii, ktorá by bola krokom umožňujúcim záchrannému fondu eurozóny priamo pomáhať bankám. Nemecko sa obáva, že to pre neho bude znamenať doplácanie na nezodpovedné poskytovanie úverov zo strany zahraničných bánk. Schäuble ďalej uviedol, že krajina, ktorej banka bude vo finančných ťažkostiach, musí najprv sama tomuto problémovému finančnému ústavu poskytnúť nový kapitál a až potom bude možná priama podpora zo strany Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM).

Prvým krokom v rámci vytvorenia bankovej únie je začatie dohľadu Európskej centrálnej banky (ECB) nad bankami eurozóny od júla 2014. Potom by malo nasledovať vytvorenie záchranného fondu, ktorého poslaním bude likvidácia alebo záchrana problémových bánk. Tretím a posledným krokom bude jednotný európsky rámec ochrany vkladov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS