ČLÁNOK
Pre SPP je v kauze zmeniek dôležitý výsledok súdneho sporu
24. februára 2003

Ani zverejnená správa o problémoch Union banky nic nemení na tom, že Slovenský plynárenský priemysel (SPP) považuje zmenky za podvodné, povedala v reakcii na správu o uzavretí pobociek Union banky pre agentúru SITA hovorkyna SPP Dana Kršáková. Podla nej preto nie je vôbec relevantné, ci si túto pohladávku uplatnuje Union banka, alebo by si ich preplatenie teoreticky nárokoval iný subjekt. „Pre SPP bude dôležitý jedine výsledok súdneho sporu,“ zdôraznila Kršáková.

Ako k zverejneným informáciám povedal pre agentúru SITA právnik Ernest Valko, ktorý v spore o zmenky s Union bankou zastupuje SPP, obhajoba už dlhšie poukazovala na negatívne aspekty týkajúce sa hospodárenia banky. Vplyv zverejnených informácií o uzavretí jej pobociek na prebiehajúci spor však nechcel Valko komentovat s odôvodnením, že „rozhodujú súdy a záleží na nich, ako s touto informáciou teraz naložia“.

V novembri minulého roka získal majoritný podiel na základnom imaní banky nový vlastník – Invesmart BV. Ceská Union banka je v súcasnosti v spore s SPP a súdi sa o oprávnenost tzv. Duckého zmeniek za 350 mil. CZK navýšených o úroky z omeškania. Union banka zaplatila za zmenky 325 mil. CZK. Išlo o zmenky splatné na videnie, bez protestu a bez rekta doložky, ktorá by zabranovala možnosti jej indosácie, prevedeniu cenného papiera podpisom na jeho rube.

Najvyšší súd vlani 30. októbra odmietol dovolanie SPP v kauze Duckého zmeniek. SPP podal vo veci zmenkového sporu stažnost na Ústavný súd proti tomuto rozhodnutiu. V prípade mimoriadneho dovolania Generálnej prokuratúry vo veci Duckého zmeniek tak bude rozhodovat nový senát bez M. Lalíka, ktorý patril do pôvodného senátu, nebol však clenom obchodného kolégia. Rozhodol o tom v utorok podpredseda Najvyššieho súdu Juraj Majchrák. Mimoriadny dovolací senát pre obchodné veci tak tvoria predsedovia senátov Juraj Seman, Jana Zemaníková, Margita Fridová, Alexander Vietor a Jozef Štefanko. SPP podla Valka však vzniesol námietku zaujatosti voci trom clenom senátu, a to Semanovi, Vietorovi a Fridovej, ktorí rozhodovali o dovolaní a majú rozhodovat aj o mimoriadnom dovolaní. Voci zmene senátu sa už v pondelok ohradila ceská Union banka, ktorá to považuje za „bezprecedentné porušenie ústavného princípu“ a hrubé zasahovanie do nezávislosti súdov.

Zmenky vystavili plynári v roku 1998 pod vedením ich vtedajšieho šéfa Jána Duckého. Nároky Union banky na preplatenie zmeniek SPP uznal vlani v apríli Krajský súd v Bratislave. Podporil tak vydanie zmenkového rozkazu z apríla 1999, ktorým súd zaviazal SPP zaplatit banke hodnotu zmeniek spolu so šestpercentným úrokom. Právny zástupca SPP Ernest Valko sa proti rozhodnutiu okamžite po vynesení rozsudku odvolal. Krajský súd zároven odporucil SPP, aby si svoje straty vyplývajúce z tohto sporu uplatnil u spolocnosti Sezooz Group. Pät zmeniek totiž Ducký v roku 1998 vystavil na Sezooz ako súcast zmluvy, ktorej obsahom bola dodávka technologického zariadenia pre SPP.

Ceská Union banka, a.s. od piatku zatvorila svoje pobocky, zastavila platby a obmedzila používanie platobných kariet. Banka v stredu informovala Ceskú národnú banku o tom, že môže mat problémy s platobnou schopnostou. Ešte zaciatkom týždna pritom popierala, že by mohla mat akékolvek problémy a mohla celit krachu. Od piatka, siedmej hodiny ráno, policajné hliadky zaistujú bezpecnost a verejný poriadok v blízkosti trinástich pobociek Union banky v rámci bývalého Severomoravského kraja.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

5. 3. 2021

USD 1,194 0,010
CZK 26,303 0,095
GBP 0,863 0,000
HUF 366,290 1,760
CAD 1,516 0,005

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS