ČLÁNOK
Pre EVN sa privatizácia ZSE ešte neskončila
23. apríla 2002

Pre dolnorakúskeho dodávateľa elektrickej energie EVN sa čiastočná privatizácia slovenského distribučného podniku Západoslovenská energetika, a.s., (ZSE) ešte neskončila. „Rozhodnutie prijaté počas posledného víkendu je len odporúčaním komisie, rozhodujúce slovo bude mať v privatizácii ZSE slovenská vláda,“ povedal hovorca EVN.

EVN ponúkla za ZSE najvyššiu cenu, privatizačná komisia však odsunula dolnorakúsku spoločnosť na druhé miesto z iných dôvodov. Podľa generálneho riaditeľa EVN Rudolfa Grubera v pozadí záujmu EVN o ZSE je možnosť prepojenia energetických sústav Rakúska a Slovenska. ZSE je regionálnym distribútorom elektrickej energie v oblasti, ktorá priamo hraničí s Dolným Rakúskom. EVN očakáva definitívne rozhodnutie slovenskej vlády počas najbližších týždňov.

„Výberová komisia sa rozhodovala na základe všetkých údajov obsiahnutých v ponuke, a to podľa vopred stanovených kritérií. Jej konečné odporúčanie ministerke privatizácie sa týkalo najkvalitnejšej ponuky ako celku,“ povedal v reakcii na vyhlásenia predstaviteľov EVN agentúre SITA hovorca Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR (MSPNM) Róbert Merva. Podľa neho návrhy na vydanie rozhodnutí o privatizácii ministerstvo privatizácie kabinetu predloží čo najskôr po ukončení všetkých rokovaní. Vláda potom definitívne rozhodne o víťazovi jednotlivých tendrov.

Komisia pre výber nadobúdateľa 49-percentného podielu v ZSE v piatok odporučila za víťaza tendra nemecký energetický koncern E.ON Energie so sídlom v Mníchove patriaci pod skupinu E.ON AG. O ZSE súťažili štyria potenciálni investori. Okrem spoločností EVN a E.ON to boli ešte nemecké koncerny RWE Plus a EnBW Energie. Pri výbere najlepšieho nadobúdateľa rozhodovala na 80 % ponúknutá cena. Ostatné kritéria zahŕňajú strategický zámer investora a prísľub budúceho zhodnocovania zostávajúceho štátneho podielu.

V tendri na predaj 49 % akcií a.s. Východoslovenská energetika (VSE) za najlepšiu označila komisia ponuku, ktorú predložila nemecká spoločnosť RWE Plus zastrešovaná koncernom RWE AG so sídlom v Essene. O najlepšej ponuke na predaj podielu v Stredoslovenskej energetike by mala výberová komisia rozhodnúť v utorok tento týždeň. O akcie SSE sa uchádzajú francúzska spoločnosť Electricité de France a talianska firma E-Noi. Výška výnosu z predaja minoritných podielov v rozvodných energetických podnikoch sa očakáva približne do hranice 25 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS