ČLÁNOK
Pre EÚ je podstatná stabilita ekonomickej politiky
29. apríla 2002

Dôležitými bodmi pre integráciu Slovenska do Európskej únie (EÚ) bude hlavne stabilná ekonomická politika ako aj vytvorenie dôvery pre vstup zahraničných investorov. Nemenej dôležité pri slovenských integračných ambíciách je bezúhonnosť súdov, verejnej správy a boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí. Informoval o tom v piatok na tlačovej besede komisár EÚ pre vnútorný trh Frederik Bolkestein po stretnutí s podpredsedom vlády SR pre ekonomiku Ivanom Miklošom.

Podľa Bolkesteina je potrebné aby súčasná aj budúca slovenská vláda pokračovala v súčasnom tempe reštrukturalizácie ekonomiky a prijímania negociačných kapitol. „Pre SR budú v najbližšej dobe rozhodujúce rokovania o zostávajúcich kapitolách, hlavne o kapitole najťažšej, poľnohospodárstvo,“ povedal. V oblasti voľného pohybu pracovných síl sa komisár EÚ vyjadril, že Európska komisia sa snaží aby prechodné obdobie, kým sa bude zavádzať, bolo čo najkratšie. Ako však dodal, EK musí akceptovať obavu niektorých členských krajín EÚ, ako sú Nemecko či Rakúsko, že ich zaplavia pracovné sily z východnej a strednej Európy.

Bolkestein nakoniec vyjadril nádej, že Slovensko uzavrie všetky negociačné kapitoly do konca roka a bude môcť vstúpiť do EÚ ešte pred tým, ako sa budú konať voľby do Európskeho parlamentu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS