ČLÁNOK
Pre EK je prijateľný scenár spoločného vstupu krajín V4 do únie
25. februára 2001

Jedinou šancou pre SR je byť v prvej vlne rozšírenia EÚ. Zhodli sa na tom na stretnutí komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen a vicepremiér SR pre integráciu Pavol Hamžík. Komisár Verheugen sa vyslovil za spoločný vstup Slovenska a ČR do únie. V opačnom prípade by vznikla zložitá situácia napríklad s posilňovaním hraníc. „Pre EK je prijateľný scenár spoločného vstupu krajín V4 do únie,“ povedal Hamžík. SR si podľa Hamžíka uvedomuje, že po prvej vlne rozšírenia druhá nastane až o niekoľko rokov. Musí preto tento rok splniť všetky prioritné úlohy, aby tohtoročná hodnotiaca správa EK o Slovensku bola pozitívna.

Komisár je podľa Hamžíka po štvrtkovej návšteve regiónov a rómskych osád optimistickejší, pretože sa presvedčil o značnej zainteresovanosti vlády i nevládnych organizácií na rómskom probléme, ktorý chápe ako generačný a v širšom európskom kontexte.

Témou rokovania bola aj otázka slobodného pohybu pracovných síl, pričom Hamžík komisára upozornil, že SR síce bude ochotná súhlasiť s prechodným obdobím, nesmie však byť diskriminačné. Podľa Hamžíka sa pracovné povolenia nemôžu dávať len mladým, vzdelaným ľudom, ktorých SR sama potrebuje, pričom EÚ nebude mať záujem o robotníkov. Dodal, že Slovensko je pripravené rokovať so všetkými členskými štátmi o tejto otázke.

Podpredseda vlády Verheugena informoval, že ak bude Únia stanovovať termíny vstupu, SR by vyhovovalo, keby sa to uskutočnilo na záver belgického predsedníctva koncom roku 2002. „Slovensko potrebuje dobrú hodnotiacu správu, ktorá ho posunie dopredu,“ uviedol Hamžík. Verheugen však nepredpokladá, že termíny vstupu by mohli byť určené pred decembrovým summitom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2023

USD 1,054 0,007
CZK 24,470 0,059
GBP 0,868 0,002
HUF 390,850 1,970
CAD 1,426 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS