ČLÁNOK
Pre dlhy investorov je ohrozená pätina stavbárov
4. decembra 2014

 Neschopnosť niektorých investorov hradiť svoje záväzky existenčne ohrozuje 21 % stavebných spoločností. Firmy, ktoré pôsobia na slovenskom stavebnom trhu, bojujú s chabou platobnou morálkou. Investori im dlžia 24 % vyfakturovaných peňazí, z nich firmy označujú 12 % už ako nedobytných. Vyplýva to z najnovšej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva od spoločnosti CEEC Research.

Platobnú morálku v slovenskom stavebníctve nazýva veľa riaditeľov firiem skôr „nemorálkou“. „Problémy s platobnou morálkou do značnej miery brzdia celý stavebný sektor. Najčastejšie sú postihnuté malé a stredné firmy, ktoré prácu odvedú, ale pokiaľ im investor alebo generálny dodávateľ nezaplatí, majú iba veľmi obmedzené možnosti, ako sa brániť,“ uviedol riaditeľ analytickej spoločnosti CEEC Research Jiří Vacek. Na obranu podľa neho firmy nemajú príliš čas, pretože súdne konania trvajú spravidla roky. „A to už oveľa skôr skrachujú, pretože nemajú dostatok kapitálu na preklenutie tohoto obdobia, a ani banky im nie sú ochotné požičiavať,“ dodal.

Zatiaľ iba oneskorené úhrady sú podľa analýzy v porovnaní s odpísanými peniazmi menším zlom. Firmám, ktoré na ne musia čakať mesiace, to spôsobuje značné problémy. Platobná „nemorálka“ paralyzuje 21 % firiem a pokiaľ sa to nenapraví, mohli by skrachovať. Neskoré úhrady podľa 58 % riaditeľov oslovených firiem síce ohrozujú ich činnosť, ale zatiaľ sú schopní to zvládnuť.

Platobnú morálku na Slovensku v porovnaní s minulým rokom hodnotí 25 % spoločností ako horšiu, 13 % ako lepšiu a akúkoľvek zmenu nepocítilo 62 % firiem. Stavebným firmám najčastejšie dlžia súkromní investori. Problémy s úhradou faktúr načas touto skupinou potvrdilo 59 % opýtaných riaditeľov. Najväčšie pohľadávky u generálnych dodávateľov stavieb má 25 % firiem a za hlavného dlžníka označilo verejného investora 8 % opýtaných.

„Platobná disciplína verejných investorov, najmä Národnej diaľničnej spoločnosti a Slovenskej správy ciest, čo sú naši kľúčoví partneri, je vzorová a bezproblémová. Problém niekedy majú mestá a obce, a to hlavne pri projektoch spolufinancovaných z európskych zdrojov, kedy nedokážu včas zdokladovať stavbu a následne meškajú aj s úhradami faktúr,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Eurovia SK, a. s. Róbert Šinály.

Najčastejšie nehradia investori pohľadávky, podľa 89 % riaditeľov spoločností, hlavne pre nedostatok peňazí. Nasledujú druhotná platobná neschopnosť a nevôľa dlžníka platiť. „Hlavnou príčinou oneskorenia úhrad sú neobjektívne nízke vytendrované ceny, často pod reálnou hodnotou prác a stavebných materiálov. Víťazi tendrov v konečnom dôsledku nedoplácajú na kritérium najnižšej ceny. V režime reštrukturalizácie sú zákonne chránení pred veriteľmi,“ upozornil generálny riaditeľ Považskej cementárne, a. s. Ladce Anton Barcík. Na zákon o reštrukturalizácii a konkurze podľa neho doplácajú hlavne tí, ktorí stavebné práce vykonali a stavebný materiál dodali a dokonca poskytli aj obchodný úver, aby sa práce mohli realizovať. Ďalšie výsledky analýzy zverejní CEEC Research na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva v Bratislave 9. decembra.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

27. 9. 2022

USD 0,964 0,000
CZK 24,661 0,021
GBP 0,893 0,001
HUF 406,650 2,180
CAD 1,320 0,000

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS