ČLÁNOK
Pre Britániu je prijatie eura dôležité
2. júna 2003

Podľa britského premiéra Tonyho Blaira je prijatie jednotnej európskej meny pre Veľkú Britániu dôležité. Ako pri príležitosti summitu Rusko – Európska únia v Petrohrade povedal, je pripravený bojovať proti euroskeptickej verejnej mienke. Podľa jeho slov však k výmene mien dôjde iba vtedy, ak ekonomiky budú v súlade.

Iba osem dní pred tým, ako minister financií Gordon Brown vystúpi pred parlamentom o tom, či ekonomické podmienky sú vhodné pre pristúpenie k euru, Blair povedal, že by bolo hanbou, keby Británia zostala na okraji EÚ a riskovala by stratu vplyvu a bohatstva. „Myslím si, že je dôležité, aby Británia bola súčasťou jednotnej meny, ale iba ak ekonomiky budú zdravé,“ uviedol pre britskú televíziu Sky. Na otázku, či sa vyhne referendu kvôli tomu, že by mohlo dopadnúť v neprospech eura, premiér vyjadril presvedčenie, že sa mu podarí zmeniť verejnú mienku. „Bude to veľký boj, o tom nemožno pochybovať,“ povedal. „Myslím si však, že britskí obyvatelia vedia počúvať zvážené argumenty oveľa pozornejšie.“

Z prieskumov verejnej mienky zatiaľ vychádza víťazne britská libra. Blair prisľúbil referendum, ak sa rozhodne pre eurozónu. „Ak sa rozhodneme, že zostaneme pozadu v Európe, bude to hanba. Znížilo by to vyhliadky britskej prosperity a vplyvu v budúcnosti.“ Označil euro za súčasť britského osudu, ale po šiestich rokoch vo vláde neuspel v tejto otázke. Veľká Británia patrí k trom štátom EÚ, ktoré nemajú jednotnú menu.

Brown by mal podľa očakávania 9. júna povedať, že ekonomické testy pre vstup do eurozóny neboli splnené. Podľa vládnych zdrojov však Blair tlačí na to takú formuláciu, ktorá umožní referendum pred nasledujúcimi voľbami v roku 2006. Na otázku, či by sa plebiscit mohol konať pred voľbami Blair uviedol, že rozhodnutie ešte nebolo prijaté. Dodal, že jeho kabinet, ktorý sa stretne vo štvrtok, aby prijal konečné rozhodnutie o tom, či odporučiť koniec libry, zatiaľ nedosiahol spoločnú pozíciu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 9. 2020

USD 1,165 0,005
CZK 27,015 0,050
GBP 0,912 0,007
HUF 364,450 0,560
CAD 1,560 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS