ČLÁNOK
Povinné zmluvné poistenie áut môže vykonávať aj Ergo
24. októbra 2001

Povolenie vykonávať povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla získala aj poisťovňa Ergo, a.s. Licenciu na tento druh poistenia tak získali už všetky poisťovne, ktoré o ňu požiadali po vstupe nového zákona o zmluvnom poistení áut do platnosti. Informoval o tom tlačový tajomník Úradu pre finančný trh Marek Kačmár. Medzi poisťovňami, ktoré už licenciou disponujú, je Allianz, Česká poisťovňa – Slovensko, Kooperativa, Slovenská poisťovňa (SP), Komunálna poisťovňa, Uniqa a Generali.

Zákon o povinnom zmluvnom poistení za škody spôsobené prevádzkou motorových vozidiel, ktorý nadobudne účinnosť od začiatku budúceho roka, vstúpil do platnosti 1. októbra. Vlastníci motorových vozidiel si tak budú môcť vybrať poisťovňu s licenciou na povinne zmluvné poistenie, v ktorej uzavrú poistnú zmluvu. Musia tak však urobiť už do konca tohto roka, pretože posledným decembrovým dňom im zanikne poistný vzťah s SP, ktorá mala doteraz na toto poistenie monopol. Doteraz držiteľom áut stačilo vyplatiť poistné na účet SP do konca februára. V prípade, že vlastník vozidla do 1. januára neuzavrie poistenie v žiadnej poisťovni, okresný úrad mu môže uložiť pokutu 15 tis. Sk.

Štát bude počas prvých troch rokov po demonopolizácii regulovať ceny poistného. Zákon pritom umožňuje poisťovniam zvýšiť cenu povinne zmluvného poistenia v nasledujúcich troch rokoch maximálne o 30 % nad stanovené minimum. Dolná hranica poistného pre roky 2003 a 2004 sa bude prehodnocovať na základe vývoja inflácie a škodovosti v jednotlivých segmentoch.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

28. 2. 2024

USD 1,081 0,005
CZK 25,352 0,020
GBP 0,855 0,001
HUF 391,950 1,750
CAD 1,469 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS