ČLÁNOK
Použitie financií z VÚB závisí aj od úhrad štátnych záruk
26. novembra 2001

Použitie prostriedkov získaných z predaja akcií Všeobecnej úverovej banky (VÚB) bude závisieť aj od požiadaviek ministerstva financií (MF) na úhradu štátneho dlhu a štátom garantovaných úverov. Plánovaná suma na tieto účely predstavuje približne 3 mld. Sk. Fond národného majetku SR (FNM) chce v tejto veci na budúci týždeň iniciovať stretnutie so štátnym tajomníkom MF Vladimilom Podstránskym. Pre agentúru SITA to povedala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová.

Ako ďalej uviedla hovorkyňa FNM, podľa pôvodného rozhodnutia sa mali získané prostriedky použiť napríklad aj na oddlženie Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu, tieto dlhy však fond už uhradil. Prioritou aj naďalej ostáva splatenie dlhopisov a presun prostriedkov na oddlženie zdravotníctva. Lesajová ďalej upozornila, že FNM vzhľadom na súčasný legislatívny stav, keď prezident vrátil parlamentu novelu zákona o prevode majetku štátu na iné osoby, nebude môcť v tomto roku uhradiť 680 mil. Sk určených na dotácie na teplo. Posunutie účinnosti novely zákona spôsobí aj oddialenie príjmov plánovaných z odpredaja pohľadávok fondu, pretože práve túto možnosť mala otvoriť momentálne vrátená novela.

Za akcie VÚB fond získa 17 mld. Sk. Celková suma záväzkov, ktoré by mal fond splatiť však predstavuje vyše 20 mld. Sk. V prípade, že FNM nedostane doplatok za predaj akcií Slovenskej sporiteľne takmer 3 mld. Sk, dostane sa do vyše trojmiliardového debetu. Preto FNM bude musieť zvážiť presunutie platby niektorých záväzkov do budúceho roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 7. 2024

USD 1,089 0,000
CZK 25,231 0,030
GBP 0,842 0,001
HUF 389,730 1,170
CAD 1,497 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS