ČLÁNOK
Potenciálnych záujemcov o minoritný podiel v SPP bolo sedem, ponuka len jedna
1. marca 2002

Verejnosti známi potenciálni kandidáti na vstup do SPP patria medzi vertikálne integrované energetické podniky, ktoré kombinujú produkciu, obchod, tranzit, skladovanie a distribúciu zemného plynu. Mnohé z nich pôsobia okrem plynárenstva aj v odvetví elektroenergetiky a ropného priemyslu. Finančná sila záujemcov vyjadrená ročným obratom a čistým ziskom je rôznorodá, keď rozdiel medzi tržbami najväčšieho a najmenšieho záujemcu predstavuje rádovo niekoľko desiatok miliárd EUR.

Spomedzi medializovaných mien potenciálnych investorov je verejnosti už dlhšie známy záujem nemeckej plynárenskej spoločnosti Ruhrgas, francúzskej Gaz de France a talianskej firmy Snam, ktorá je súčasťou talianskej energetickej skupiny Eni.

Podľa očakávaní by mali tieto firmy postupovať v slovenskom tendri v rámci spoločného konzorcia spolu s ruským plynárenským gigantom Gazprom. Podobný postup realizovali aj v súťaži o českú plynárenskú sústavu. Tam sa však ich účasť v závere minulého roka skončila fiaskom i napriek tomu, že boli najväčším favoritom tendra.

Najsilnejšími v konzorciu sú Taliani, ktorí sa môžu oprieť o finančnú silu skupiny Eni pôsobiacej okrem petrochémie a plynárenstva aj v oblasti výroby elektrickej energie. V roku 2000 vytvoril Eni s takmer 70 tisíc zamestnancami čistý zisk 5,77 mld. EUR. Tento výsledok dosiahol pri tržbách 48 mld. EUR.

Vzájomne porovnateľné veľkosťou sú nemecká spoločnosť Ruhrgas a francúzska Gaz de France (GDF). Obe sú na svojich domácich trhoch dominantnými plynárenskými hráčmi. Skupina Ruhrgas so sídlom v Essene zamestnáva celkovo 9 500 pracovníkov. Jej obrat dosiahol v predminulom roku 10,52 mld. EUR a čistý zisk 0,4 mld. EUR. Francúzsky koncern GDF, ktorý síce sám čaká na svoju privatizáciu, posilňuje svoje pozície na väčšine kontinentov a na všetkých úrovniach plynárenského reťazca. V roku 2000 sa tržby francúzskej firmy s približne 24 900 zamestnancami vyšplhali na 11,2 mld. EUR a čistý zisk dosiahol 0,4 mld. EUR.

Spojenectvo západoeurópskych plynárenských firiem by mal dopĺňať najväčší producent zemného plynu na svete – ruský koncern Gazprom, ktorý vo svojich podnikoch zamestnáva najväčšiu pracovnú silu o počte približne 300 tisíc osôb. Podľa predbežných výsledkov za rok 2001 vzrástol obrat ruského koncernu o 19,2 % na 17,2 mld. EUR a čistý zisk sa zdvojnásobil na 3,72 mld. EUR. Účasť Gazpromu v privatizácii SPP má podľa predsedu predstavenstva ruskej spoločnosti Alexeja Millera strategický význam pre Slovensko i Gazprom. Z dlhodobého hľadiska by mal úspech Gazpromu v tendri zabezpečiť spoľahlivé dodávky ruského plynu tak na Slovensko, ako aj do iných európskych krajín, v ktorých pôsobia západoeurópski členovia konzorcia.

Kombinovaná sila európsko-ruského konzorcia by podľa údajov za rok 2000 dosiahla viac ako 84 mld. EUR z hľadiska ročného obratu a 8,43 mld. EUR z hľadiska čistého zisku.

Spomedzi záujemcov je verejnosti známe aj meno jedného amerického záujemcu. Je ním spoločnosť Williams, ktorá sa zaoberá prepravou a distribúciou zemného plynu. Podľa štvrtkových informácií agentúry Reuters však Wiliams z tendra odstúpil. Korporácia Williams podniká okrem plynárenstva aj v oblasti spracovania, rafinácie a prepravy ropných produktov. Trhová kapitalizácia Willamsu so sídlom v meste Tulsa, v americkom štáte Oklahoma je približne 12,5 mld. USD a vlastníkmi spoločnosti sú zo 62 % inštitucionálni investori. Medzinárodné investičné aktivity skupiny Williams s 12 500 pracovníkmi sa sústreďujú na Kanadu, Veľkú Britániu, Litvu, Venezuelu a Brazíliu. Jej tržby dosiahli v predminulom roku 9,6 mld. USD (približne 11 mld. EUR) a čistý zisk 0,524 mld. USD (0,6 mld. EUR).

Posledné meno potenciálneho investora do SPP, ktoré sa dostalo na verejnosť, je TotaFinaElf. Francúzska skupina, ktorá patrí do prvej päťky najväčších svetových petrochemických koncernov, rozvíja svoje aktivity vo viac ako 100 krajinách. Mamutia spoločnosť s centrálou v Paríži aktívne pôsobí najmä v oblasti explorácie a produkcie ropy. Ako vertikálne integrovaný energetický koncern sa zaoberá rafináciou a distribúciou uhľovodíkových palív a svoje aktivity diverzifikuje aj na lukratívne plynárenské trhy. TotalFinaElf zamestnáva celosvetovo viac ako 120 tisíc pracovníkov. V roku 2001 vytvorila spoločnosť podľa predbežných výsledkov čistý zisk 7,5 mld. EUR pri tržbách 105,2 mld. EUR.

V privatizácii SPP zostáva nejasná pozícia nemeckej spoločnosti RWE, ktorá vyhrala v decembri minulého roka tender na predaj českej tranzitnej spoločnosti Transgas a ôsmich regionálnych distribútorov. Hodnota transakcie, pri ktorej českej vláde radila investičná banka ABN Amro a víťazovi tendra Merrill Lynch, dosiahla 4,1 mld. EUR. V českom tendri zostalo porazeným okrem rusko-európskeho konzorcia aj konzorcium nemeckej firmy E.ON a americkej Duke Energy. Koncern RWE prejavoval donedávna veľký záujem aj o SPP, pričom za najcennejšie aktívum slovenskej firmy považoval jej vysoko ziskové tranzitné činnosti. Aj keď nemecký RWE samostatnú ponuku na SPP zrejme nepredloží, nie je vylúčené, že svoju podporu poskytne inému účastníkovi tendra. Koncern RWE, ktorý pôsobí prostredníctvom svojich divízií vo všetkých odvetviach verejnoprospešných služieb a zamestnáva takmer 170 tisíc ľudí, realizoval vo finančnom roku 2000/2001 tržby 62,9 mld. EUR a čistý zisk 1,26 mld. EUR.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS