ČLÁNOK
Postup súdov v konkurzoch bánk spochybňuje účel FOV
20. februára 2001

Postup súdov v konkurzných konaniach skrachovaných bánk ohrozuje súčasný systém ochrany vkladov na Slovensku. Najmä bezprecedentné a účelové popretie pohľadávky Fondu ochrany vkladov konkurzným správcom v Dopravnej banke, a.s. (DB) spochybňuje účel zákonného systému ochrany. V súvislosti s pripravovaným štvrtkovým prieskumným pojednávaním, na ktorom by mal Krajský súd v Banskej Bystrici posúdiť pravosť, výšku a opodstatnenosť pohľadávky FOV voči DB, to uviedol predseda prezídia fondu Milan Horváth.

M. Horváth pritom spochybnil spôsob práce konkurzných správcov a sudcov nielen v prípade DB, ale i v prípadoch krachu AG Banky a Slovenskej kreditnej banky. FOV uspokojil doteraz vyše 120 tis. klientov v troch skrachovaných bankách v minulom roku, keď im vyplatil zákonné náhrady v celkovom objeme 8,4 mld. Sk. „Ako každý iný veriteľ, aj FOV sa uchádza o svoje pohľadávky v rámci konkurzov. Pritom vo všetkých konkurzoch objem jeho pohľadávok predstavuje absolútnu majoritu,“ povedal M. Horváth.

Súdy podľa M. Horvátha návrhy FOV ako najväčšieho veriteľa často ignorujú, alebo neakceptujú. „Napríklad v AG Banke bez toho, aby sa uskutočnilo prieskumné pojednávanie a schôdza veriteľov, ktorá by schválila postup pri predaji majetku, konkurzný správca so súhlasom súdu predal najbonitnejšie aktíva banky za desatinu ceny,“ dodal.

Podľa M. Horvátha je tiež nevhodné, ak sa napriek nezávislosti súdov pred pojednávaním o pohľadávke FOV v kauze DB objavili v tlači názory pracovníkov Ministerstva spravodlivosti SR, či podpredsedkyne Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktoré zjavne ovplyvňujú rozhodovanie súdu. Pritom podľa neho hrozí v DB podobný postup správcu a súdu, ako to bolo v AG Banke, čomu sa snaží fond zabrániť námietkami zaujatosti. Hoci Najvyšší súd SR vylúčil sudcu z pojednávania o konkurze DB už začiatkom januára, Krajský súd doposiaľ nerozhodol o novom sudcovi.

Ako skonštatoval predseda prezídia fondu, podobné inštitúcie ako FOV existujú aj v okolitých krajinách Európy. „Okrem toho existencia fondu je podmienkou vstupu SR do európskych ekonomických štruktúr,“ uzavrel M. Horváth.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS