ČLÁNOK
Poštová banka potvrdila svoj záujem o Banku Slovakia
22. augusta 2001

Poštová banka, a.s. potvrdila svoj predbežný záujem o kúpu majoritného podielu v Banke Slovakia, a.s.. Podľa analýzy akcionárov a predstavenstva by akvizícia tejto najmenšej slovenskej banky mohla zlepšiť podmienky pri privatizácii Poštovej banky. Pre agentúru SITA to povedala hovorkyňa banky Katarína Kadášiová.

V tomto štádiu však odmietla potvrdiť alebo vyvrátiť názory prezidenta Fondu národného majetku SR (FNM) Jozefa Kojdu. Podľa neho slovenská banka, ktorá o BS prejavila dodatočne písomný záujem, a ktorej majoritným akcionárom je Slovenská konsolidačná (SKo), by v žiadnom prípade nemohla s BS fúzovať, ale musela by banku riadne kúpiť. SKo má pritom 46,82 % práve v akcionárskej štruktúre Poštovej banky,

Privatizácia BS by mala podľa Kojdu pokračovať zrejme predĺžením súčasného medzinárodného tendra o 60 dní. Okrem PB prejavil o banku písomný záujem dodatočne aj ďalší subjekt. V pôvodnom termíne si informačné memorandum banky prevzali J&T Finance Group a.s., Slávia Capital, a.s. a Prvá paroplavebná, o.c.p., a.s. Bankový dohľad Národnej banke Slovenska však nepovolil Banke Slovakia umožniť týmto subjektom vykonanie due diligence. Banka sa proti tomuto rozhodnutiu neodvolala po konzultácii s FNM. Podľa Kojdu je však pravdepodobné, že sa budú snažiť vstúpiť do banky v spolupráci so zahraničnými subjektmi.

Štát sa pokúša sprivatizovať najmenšiu banku na Slovensku už druhýkrát. Prvý pokus formou medzinárodného tendra v minulom roku bol neúspešný, a tak začiatkom mája FNM vypísal novú verejnú ponuku na predaj celého podielu 60,07 % akcií banky. Ponuka zahŕňa 454 674 kusov akcií v menovitej hodnote 1000 Sk. Doterajšie neúspešné pokusy ovplyvnil podľa Kojdu aj predaj ďalších slovenských bánk v rovnakom čase Zámerom fondu je formou výberového konania predať svoj podiel vcelku. Ďalšími vlastníkmi BS sú Slovenská poisťovňa, a.s., s 26,4 %, Slovenská sporiteľňa, a.s. s 6,3 %, mesto Banská Bystrica vlastní 6,9 % akcií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 7. 2024

USD 1,091 0,002
CZK 25,422 0,081
GBP 0,840 0,000
HUF 391,480 0,420
CAD 1,488 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS