ČLÁNOK
Postoj Slovintegry k vráteniu akcií Slovnaftu nemenný
8. júla 1999

Postoj predstavenstva Slovintegry, a.s. a predstavenstva Slovnaftu, a.s. k problematike vrátenia akcií Slovnaftu Fondu národného majetku (FNM) SR je nemenný. Výsledkom rokovaní Slovintegry ako majoritného vlastníka Slovnaftu s FNM SR bola vzájomná dohoda o tom, že Slovintegra je pripravená vrátiť fondu 10 % akcií Slovnaftu po vykonaní príslušných legislatívnych zmien, ktoré toto vrátenie umožnia. Uvádza sa to v liste, ktorý v utorok 6. júla zaslal prezident Slovnaftu Slavomír Hatina prezidentovi fondu Ľudovítovi Kaníkovi.
„V tejto súvislosti vyslovila Slovintegra dôležitú požiadavku, aby po vrátení akcií vláda SR deklarovala splnenie všetkých záväzkov Slovintegry voči FNM SR a štátu. Privatizácia Slovnaftu v prospech Slovintegry by sa tak považovala za uzatvorenú,“ uvádza sa v liste.
S predmetom uvedenej dohody oboznámili predstavitelia Slovnaftu svojich potenciálnych partnerov, ktorých oslovili v rámci procesu získania zahraničného strategického partnera. Informovali aj hlavných bankových veriteľov, s ktorými priebežne rokujú o zlepšení finančnej situácie Slovnaftu.
Obdobný list adresoval S. Hatina aj predsedovi slovenskej vlády Mikulášovi Dzurindovi. Agentúru SITA o obsahu listu informovala poradkyňa FNM pre médiá Alžbeta Šimonovičová.
K ultimu minulého roka bola Slovintegra, a.s. 51-percentným akcionárom Slovnaftu. S. Hatina nedávno informoval, že v procese vstupu zahraničného kapitálu do Slovnaftu by mohol strategický investor získať veľký minoritný podiel. Slovintegra spolu so strategickým partnerom by však mali vlastniť minimálne 67 % akcií. Prezident Slovnaftu zároveň pripustil, že v ďalších rokoch by investor mohol po splnení vopred stanovených podmienok získať aj majoritný podiel.
Slovintegra nadobudla 39 % balík akcií Slovnaftu rozhodnutím FNM SR z 10. augusta 1995 pri cene 1 000 Sk za akciu. Ďalších 15 % základného imania Slovnaftu kúpila pri cene 384 Sk v júni 1997.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 10. 2023

USD 1,053 0,006
CZK 24,460 0,121
GBP 0,866 0,002
HUF 388,600 0,900
CAD 1,434 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS