ČLÁNOK
Poslanec Fico zváži účasť v komisii SPP až po odpovedi ministerky Machovej
2. apríla 2001

Predseda strany Smer Robert Fico rozhodne o svojej účasti v pracovnej komisii na prípravu, koordináciu a kontrolu privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) až po oficiálnej odpovedi ministerky pre správu a privatizáciu národného majetku Márie Machovej. V súčasnosti nezávislý poslanec slovenského parlamentu sa na ňu obrátil listom, aby ho informovala o tom, či spomínaná komisia je už zostavená a kto sú jej členovia. Šéf Smer-u sa v ňom pýta, na akej úrovni je alebo bude komisia vytvorená, aké budú jej reálne kontrolné právomoci a či bude môcť zmeniť spôsob privatizácie SPP.

Ministerka Machová by mala podľa vlastných slov na list poslanca Fica odpovedať ešte v piatok.

R. Fico nie je proti privatizácii SPP, nesúhlasí však s plánovaným predajom 49-percentného podielu v podniku. Zámeru podľa neho chýba celospoločenská zhoda, keďže „privatizácia SPP ovplyvní vývoj Slovenska možno na ďalších päťdesiat rokov.“ Predseda Smer-u uprednostňuje predaj len 15 % akcií SPP prostredníctvom kapitálového trhu. Nesúhlasí ani s plánom vlády použiť prostriedky z predaja plynárenského podniku na splatenie štátneho dlhu a realizáciu dôchodkovej reformy. Získanými zdrojmi odporúča zabezpečiť naštartovanie ekonomiky, a to rozvojovýni programami na výstavbu infraštruktúry, podporou malých a stredných podnikateľov, budovaním priemyselných parkov či inkubátorov. Dôvodom pre neprivatizáciu 49 % SPP, je podľa neho tiež možnosť pripojenia sa Slovenska k realizácii vybudovania novej vetvy plynovodu Jamal. Očakáva totiž následné zvýšenie bonity podniku.

O spôsobe privatizácie 49-percentného balíka akcií rozhodne vláda. Poradca pre privatizáciu SPP poskytne stanovisko k alternatívam privatizačného postupu začiatkom mája. Okrem možnosti predaja celého balíka strategickému investorovi je navrhovaná aj alternatíva predaja časti akcií prostredníctvom kapitálového trhu, ku ktorej sa prikláňa aj samotná ministerka Machová. Na trh by mohlo ísť až 15 % akcií. Akciovú spoločnosť by mal Fond národného majetku založiť 1. mája. Celý proces privatizácie by mal byť uzavretý ešte v tomto roku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS