ČLÁNOK
Poslanci HZDS budú v NR SR iniciovať odvolanie I. Mikloša
4. apríla 2001

Opozícia bude iniciovať odvolanie ďalšieho člena vlády, tentokrát ním bude vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš. Odporúčanie, aby v parlamente navrhli hlasovanie o vyslovení nedôvery Miklošovi, totiž poslancom HZDS tlmočilo Republikové predstavenstvo hnutia. Miklošovo odvolanie však opoziční poslanci podľa informácií agentúry SITA zrejme nebudú iniciovať tento, ale až budúci týždeň. Dôvodom, prečo by mal byť Mikloš odvolaný, je podľa podpredsedu hnutia Božika viacero. Hlavným je však stav slovenskej ekonomiky, ktorý v HZDS považujú za katastrofálny, a Miklošova zodpovednosť za reformu verejnej správy, dôchodkového zabezpečenia, rezortu zdravotníctva a ďalších oblastí. „V týchto veciach vicepremiér Mikloš nevykonal absolútne nič,“ uviedol Božik.

Iniciatívu predstavenstva HZDS na jeho odvolanie z funkcie podpredsedu vlády Ivan Mikloš označil za obohratú platňu. Dodal, že je to „sväté právo“ poslaneckého klubu, ale bližšie sa vyjadriť k tomu nechcel.

Poslanec Marian Mesiarik, ktorý už viac ráz v parlamente kritizoval sociálno-ekonomickú situáciu v krajine, pre agentúru SITA uviedol, že by v prípade predloženia návrhu do parlamentu „mal veľa problémov sám so sebou, aby nehlasoval za“. Podotkol, že hovorí za seba a nie v mene poslaneckého klubu SOP-LDU-SZS. Očakáva, že by kritika na adresu Mikloša mala vicepremiéra pre ekonomiku podnietiť k väčšej aktivite pri riešení nahromadených problémov. Jeho dnešné vystúpenie k problémom nezamestnanosti Mesiarika nepresvedčilo v tom, že si vicepremiér dostatočne uvedomuje svoju zodpovednosť za súčasnú situáciu.

Personálne otázky si podľa podpredsedu SDĽ Ľubomíra Andrassyho musí vládna koalícia riešiť vo vlastnej kuchyni. Návrhy HZDS na odvolanie niektorých členov kabinetu označil za nezmyselné, ktoré nič neriešia a destabilizujú slovenskú politickú scénu. Dodal však, že SDĽ už niekoľkokrát kritizovala koordináciu práce v oblasti hospodárskej politiky vlády a prípravy reformy verejnej správy. Neznamená to však podporu nezmyselných návrhov opozície. Pre SDĽ je rozhodujúca stabilita vládnej koalície.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 9. 2020

USD 1,174 0,005
CZK 27,007 0,027
GBP 0,917 0,001
HUF 362,050 1,030
CAD 1,563 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS