ČLÁNOK


,

Port Service zažaluje FNM za vylúčenie zo súťaže o akcie SPaP, Penta odmieta obvinenie
27. marca 2002

Jeden z účastníkov súťaže o akcie spoločnosti Slovenská plavba a prístavy, a.s., Bratislava (SPaP), spoločnosť Port Service, a.s., plánuje zažalovať Fond národného majetku SR (FNM) za neoprávnené vylúčenie z tendra. Na tlačovej besede to povedal predseda predstavenstva firmy Port Service Pavol Pavlis.

Pavlis vyjadril presvedčenie, že tender na predaj akcií SPaP bol zo strany poradcu fondu manipulovaný. „Mali sme pocit, že poradca nás tlačí pri rokovaniach k takým hraniciam, aby sme boli vylúčení,“ povedal Pavlis. Ponuku na odstúpenie zo súťaže mal Port Service podľa svojho predsedu predstavenstva dostať aj od svojho konkurenta, firmy Penta Group. Jej zástupcovia mali na spoločných rokovaniach firme Port Service prezentovať postoj v zmysle „alebo vyhráme túto súťaž, alebo súdny spor týkajúci sa výsledku prvého tendra.“ Práve Penta ako partner Dunajservisu, ktorý ako druhý predložil ponuku do aktuálnej súťaže, už avizovala žalobu na fond týkajúcu sa zrušenia prvého tendra, ktorého víťazom bol práve Dunajservis.

Port Service zároveň spochybnil aj činnosť privatizačného poradcu, firmy Minpar Investment. Slovenská pobočka kanadskej firmy totiž údajne nemá poradenstvo zapísané v predmete činnosti v slovenskom obchodnom registri. Poradca mal Port Service informovať o súdnom spore Penty s FNM až počas súťaže, fond však v tom čase o žiadnom spore nevedel.

„Fond sa dostal do paradoxnej situácie, kedy ho žalujú obaja záujemcovia o akcie SPaP. V každom prípade však máme záujem akcie prístavov predať,“ povedal agentúre SITA prezident FNM Jozef Kojda. Podľa neho by mal byť tender ukončený do dvoch týždňov. Ako ďalej uviedol prezident fondu, zatiaľ nemožno definitívne hovoriť o vylúčení jedného zo záujemcov zo súťaže, keďže výrok komisie má len odporúčací charakter. Komisia sa však podľa Kojdu rozhodovala na základe odporúčaní poradcu a spracovaných právnych posudkov a o tieto podklady sa fond bude opierať aj pri ďalšom rozhodovaní o výsledkoch súťaže.

Privatizačný poradca podľa zástupcu firmy Port Service spochybnil aj schopnosť spoločnosti zabezpečiť financovanie a splátky kúpnej ceny. Port Service však doložil zabezpečenie finančného krytia zmluvou s Tatra bankou. Rozhodnutie o nezaradení do súťaže považuje Port Service za výsledok nekompetentného konania privatizačného poradcu, ktorý nedôsledne a nejasne vypracoval podmienky súťaže a nesprávne vyhodnotil ich plnenie. Podľa medializovaných informácií mala v tendri na 50 % rozhodovať práve výška sumy ponúknutej za akcie, na 30 % platobné podmienky a po 10 % mali mať váhu profil investora a podnikateľský zámer. Port Service ponúkol za 86,99-percentný podiel v SPaP 408 mil. Sk, ponuka Penty by sa mala podľa neoverených informácií pohybovať okolo 350 mil. Sk.

Súčasný tender je už druhým pokusom fondu predať akcie SPaP. Prezídium FNM 7. júna 2001 na odporúčanie Výkonného výboru FNM a vlády odhlasovalo zrušenie pôvodného tendra na predaj akcií SPaP. Jeho víťazom sa mala stať práve firma Dunajservis Slovensko, s.r.o., ktorá mala za ponúkaný 86,99-percentný podiel do 30 dní od uzavretia zmluvy zaplatiť 311 mil. Sk.

Spoločnosť Penta Group, a.s., ktorá vo veci tendra na predaj spoločnosti Slovenská plavba a prístavy, a.s., (SPaP), mediálne zastupuje Dunajservis Slovensko, s.r.o., dôrazne odmieta tvrdenia predstaviteľov spoločnosti Port Servis, a.s., o údajných pokusoch o manipuláciu ostatných účastníkov tendra na predaj balíku akcií SPaP.

“ Boli sme oslovení niekoľkými účastníkmi tendra, medzi inými aj spoločnosťou Port Service. Stretli sme sa s dvomi z deviatich uchádzačov, pričom jednou z týchto spoločností bol aj Port Servis. Predmetom nášho stretnutia boli otázky možnej spolupráce v SPaP. Tvrdenia pána Pavlisa o údajnej ponuke, aby Port Servis odstúpil zo súťaže, sa nezakladajú na pravde.“ – uviedol Jaroslav Haščák, člen predstavenstva Penta Group, a.s.

Zástupcovia spoločnosti Dunajservis Slovensko, s.r.o., boli oslovení predstaviteľmi privatizačného poradcu, spoločnosti Minpar Investment Ltd vo veci ozrejmenia skutočností, súvisiacich so zabezpečením navrhovanej kúpnej ceny. Išlo teda o oficiálne pracovné stretnutie. Žiaden iný kontakt medzi Dunajservisom Slovensko, s.r.o., a spoločnosťou Minpar Investment Ltd. nebol nikdy zrealizovaný. Z uvedeného dôvodu sú medializované tvrdenia zo strany predstaviteľov spoločnosti Port Servis, a.s., zarážajúce a nezakladajú sa na pravde.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

13. 6. 2024

USD 1,078 0,002
CZK 24,699 0,013
GBP 0,845 0,001
HUF 396,480 1,200
CAD 1,482 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS