ČLÁNOK
Poradcovia pre privatizáciu VÚB a SLSP už tento týždeň
7. decembra 1999

Slovenská vláda podnikne v tomto týždni prvé kroky k reštrukturalizácii a privatizácii dvoch najväčších slovenských bánk. Ako pre britský denník The Financial Times (FT) povedala ministerka financií SR Brigita Schmögnerová, vláda určí poradcu pre privatizáciu Všeobecnej úverovej banky (VÚB) a Slovenskej sporiteľne (SLSP) ešte v tomto týždni.
Valné zhromaždenia akcionárov odsúhlasia zvýšenie základných imaní oboch bánk spolu približne o 15 mld. Sk (352 mil. USD), čo sa má uskutočniť do konca tohto roka.
Slovensko má podľa FT najzraniteľnejší bankový sektor v strednej Európe a na rozdiel od svojich susedov ešte nezačalo s programom privatizácie bánk. Dve veľké štátne banky prakticky už prestali poskytovať úvery podnikateľom a dve súkromné banky už skolabovali.
Denník FT zároveň upozornil, že SLSP a VÚB, ktoré vlastnia spolu približne 40 % bankových aktív, trpia podkapitalizáciou a predchádzajúce vlády ich používali na poskytovanie mäkkých pôžičiek spriazneným podnikom alebo firmám s problémami. Vláda v októbri rozhodla o použití 87 mld. Sk na posilnenie štátnych bánk, aby tak zvýšila ich príťažlivosť pre potenciálnych záujemcov.
V prvom štvrťroku 2000 sa ozdravia úverové portfóliá bánk prevedením troch štvrtín ich zlých úverov v nominálnej hodnote asi 68 mld. Sk do Konsolidačnej banky. Ďalšia reštrukturalizácia sa očakáva pred privatizáciou.
V súčasnosti majú obe štátne banky zápornú kapitálovú primeranosť a platby úrokov približne polovice nimi poskytnutých úverov sa oneskorujú o viac než rok. Po reštrukturalizácii by ich kapitálová primeranosť mala dosiahnuť medzinárodne štandardných 8 % a podiel klasifikovaných úverov bude nižší ako 20 %.
Ako ďalej povedala B. Schmögnerová, 67-percentný podiel štátu v Investičnej a rozvojovej banke, ktorá je piatou najväčšou na Slovensku, sa má predať koncom prvého štvrťroka 2000. Dve najväčšie banky majú nasledovať do konca budúceho roka.
Štát plánuje privatizovať celý svoj 51-percentný podiel vo VÚB, ale zatiaľ nie je rozhodnuté, či zahraničný investor bude môcť získať majoritu v Slovenskej sporiteľni, ktorá je úplne v štátnych rukách. „Príjmy z privatizácie bánk kompenzujú iba časť nákladov na ich reštrukturalizáciu,“ dodala B. Schmögnerová.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2022

USD 0,975 0,004
CZK 24,549 0,138
GBP 0,883 0,012
HUF 422,180 0,250
CAD 1,340 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS