ČLÁNOK
Poradca pre výber investora do VSŽ známy tento týždeň
16. augusta 1999

V polovici tohoto týždňa bude vybratý poradca pre dlhovú službu a pre výber strategického investora do VSŽ Košice. Uviedla to po stretnutí s tromi členmi predstavenstva hutníckeho kombinátu v Košiciach ministerka financií SR Brigita Schmögnerová.

Podľa minulotýždňového vyjadrenia ministra hospodárstva Ľudovíta Černáka by mal rezort privatizácie na čele s ministerkou Máriou Machovou vytvoriť komisiu, ktorej úlohou bude výber poradcu pre vstup strategického partnera do VSŽ. Po vypršaní exkluzivity U.S. Steel sa ozývajú ďalší potenciálni investori z Talianska, Japonska, Rakúska, Holandska a Turecka. Podpredseda vlády pre ekonomiku Ivan Mikloš zároveň potvrdil informácie, podľa ktorých U.S. Steel pripravuje novú ponuku na vstup do VSŽ. Predchádzajúcu ponuku vláda totiž odmietla pre nízku ponúknutú cenu.

Ministerka financií vyslovila presvedčenie, že VSŽ sú už mimo priameho ohrozenia. Podľa nej dovolenky v podniku naznačujú, že VSŽ „už do topánok natoľko netečie“. Prezident VSŽ Gabriel Eichler nevidí dôvod na vyhlásenie konkurzu a dúfa, že k tomu ani nedôjde. Informácie o požiadavke niektorých veriteľov na vyhlásenie konkurzu prenikli na verejnosť tento týždeň. Podľa týchto informácií aj to bolo jedným z dôvodov, prečo sa podpis stabilizačnej dohody odsunul.

Podľa B. Schmögnerovej doterajšia kontrolná činnosť vo VSŽ nie je ešte uzavretá a jej vyhodnocovanie je mimoriadne komplikované. Kontrola platenia daní z príjmov za rok 1997 je ukončená, pričom minulý rok je vyhodnotený zatiaľ len čiastočne. Ministerstvo financií však daňové nedoplatky vrátane penále odhaduje na 2,2 mld. Sk, táto suma sa však podľa nej ešte zvýši.

Ministerka vo VSŽ v piatok rokovala aj o aktuálnej situácii ohľadom dohôd s veriteľmi. „Na podpis stabilizačnej dohody sa nemožno pozerať ako na krátkodobú úlohu, “ zdôraznila Schmögnerová, pričom naznačila, že k podpisu ešte nedošlo. Za dôležitejšiu úlohu považuje reštrukturalizáciu spoločnosti a výber strategického partnera, v dôsledku ktorého dôjde k zmenám vo vlastníckej štruktúre spoločnosti. Podľa ministerky nesú totiž za súčasnú nepriaznivú situáciu vo VSŽ zodpovednosť doterajší vlastníci a preto je nevyhnutné prijať také riešenie, ktoré povedie k zmene vlastníckej štruktúry.

Zmluvy, ktoré majú prispieť k stabilizácii situácie vo VSŽ, mali byť pôvodne podpísané už minulý pondelok. Dôvodom odkladu ich podpisu boli podľa ministerky predovšetkým rozdielne predstavy na vznik záložného práva na majetok VSŽ zo strany zahraničných veriteľov a VSŽ. Pripomienky preto museli byť zapracované do ich znenia, čo celý proces predĺžilo. Zmluvami, ktoré budú dopĺňať stabilizačnú dohodu a na ktorých bude aj podpis vlády, sú dohoda medzi štátom, skupinou veriteľských bánk a VSŽ a takzvaná medziveriteľská dohoda medzi subjektmi skupiny veriteľských bánk (vrátane Všeobecnej úverovej banky). Štát je totiž prostredníctvom daňových nedoplatkov VSŽ z minulosti ich najväčším veriteľom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 5. 2024

USD 1,084 0,002
CZK 24,722 0,013
GBP 0,857 0,002
HUF 387,600 1,420
CAD 1,478 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS