ČLÁNOK
Poole predpokladá koniec spomaľovania ekonomiky USA
27. marca 2001

Spomaľovanie americkej ekonomiky sa blíži ku koncu. Uviedol to počas zasadnutia bankárov v Prahe prezident časti americkej centrálnej banky Federal Reserve Bank (Fed) v St. Louis William Poole. Rast hrubého domáceho produktu (HDP) by mal v prvom kvartáli tohto roka vzrásť na medziročnej báze o jedno percento. Podľa Poolea je celková nálada v americkej ekonomike horšia než signalizujú údaje, keďže miera dopytu a produkcie je vysoká a naopak nezamestnanosť zostáva nízka. „Viacero ľudí má obavy a vníma situáciu neisto,“ uviedol Poole, ktorý je v tomto roku voliacim členom politikotvorného výboru Fed – FOMC.

Dodal, že podľa priemerných odhadov by mal rast americkej ekonomiky v budúcom roku dosiahnuť približne 3,5 %. Podľa prezidenta by však nadmerná reakcia amerických spotrebiteľov mohla celý vývoj zhoršiť. „Je možné, že ľudia znížia svoju spotrebu a keďže spotreba predstavuje približne dve tretiny hospodárstva, výrazné spomalenie spotreby by mohlo znamenať, že budeme zaznamenávať predĺženie obdobia spomalenia rastu,“ dodal Poole.

Prezident vníma ako najvýraznejší negatívny faktor celkovej situácie a neistoty prudký pokles na americkom akciovom trhu. Dodal, že niektoré mikroekonomické opatrenia potrebné aj v Európe, ako napríklad zvýšenie flexibility na trhu práce, podpora podnikania a zmena dohľadu vlády a daňovej politiky, by prospeli aj USA. „USA, ktoré sú z mikroekonomického hľadiska v lepšom stave ako Európa, potrebujú rovnaké reformy na zvýšenie miery rastu,“ dodal na záver.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 10. 2023

USD 1,053 0,006
CZK 24,460 0,121
GBP 0,866 0,002
HUF 388,600 0,900
CAD 1,434 0,011

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS