ČLÁNOK
Ponuky záujemcov o kúpu Slovenskej poisťovne posúdi komisia
18. decembra 2001

Komisia pre výber nadobúdateľa majetkovej účasti štátu v Slovenskej poisťovni, a.s. sa oboznámila s novými ponukami spoločností Allianz a Aegon. Podrobne ich posúdi a vyhodnotí v utorok. Informoval o tom hovorca Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR Róbert Merva. Obaja investori svoje ponuky odmietli komentovať.

Allianz už na slovenskom trhu pôsobí prostredníctvom svojej 100-percentnej dcérskej spoločnosti v oblasti životného aj neživotného poistenia. Od roku 1993 mala na Slovensku obchodné zastúpenie a od roku 1997 pôsobí ako akciová spoločnosť. Z celkového poistného koláča jej ku koncu septembra pripadal 7,69-percentný podiel, podľa výšky predpísaného poistného tak bola štvrtou najväčšou poisťovňou na Slovensku. Jej trhový podiel by sa po prebratí SP ešte výraznejšie zvýšil. SP mala totiž ku koncu septembra trhový podiel prevyšujúci 49 %. Materská spoločnosť poisťovne Allianz, Allianz AG, je prvou nemeckou finančnou inštitúciou, ktorá je kótovaná na burze v New Yorku. Ratingové spoločnosti Standard&Poor´s a Moody´s jej udelili rating AAA.

Medzinárodná skupina Aegon doteraz na slovenskom trhu nepôsobila, už dva roky ho však monitorovala. Keďže o tento trh má veľký záujem, svoje ďalšie pôsobenie v tejto lokalite zváži aj po prehre v tendri o SP. Aegon má silné postavenie najmä v USA, Holandsku, Veľkej Británii, Kanade, Mexiku, v Maďarsku a v Španielsku. Pôsobí však napríklad aj na ázijskom trhu. V celosvetovom meradle je poisťovňou číslo päť. Celkove zamestnáva 25 tis. pracovníkov. Aegon má od agentúry Standard & Poor´s rating na úrovni AA+ a od Moody´s Aa3/Aa.

Novú ponuku na kúpu majoritného podielu v Slovenskej poisťovni (SP) už predložila medzinárodná skupina Aegon. Pre agentúru SITA to potvrdil Bert-Jaap Brons zodpovedný za rozvoj obchodných aktivít Aegonu. Podľa informácií agentúry SITA druhú ponuku predložila aj poisťovňa Allianz, jej predstavitelia to však zatiaľ odmietli oficiálne potvrdiť. Ponuky by mala výberová komisia pre privatizáciu najväčšej slovenskej poisťovne posudzovať už v pondelok.

Tender na predaj majoritného podielu v SP bol vyhlásený v júni tohto roku. Svoj záujem o najväčšiu slovenskú poisťovňu prejavilo prevzatím informačného memoranda poisťovne 22 záujemcov. Na užší zoznam uchádzačov sa dostali Allianz, Aegon, Eureko a La Fondiaria. Poslední dvaja menovaní sa po vykonaní due diligence rozhodli v tendri nepokračovať a svoje záväzné ponuky nepredložili.

Celkový podiel štátu v poisťovni v súčasnosti predstavuje 66,79 %. Penta Group vlastní ďalších 20,22 %. Penta by mala strategickému investorovi na základe memoranda s rezortom financií predať v prípade záujmu svoj podiel za rovnakých podmienok ako štát.

Tender na predaj majoritného podielu v SP bol vyhlásený v júni tohto roku. Svoj záujem o najväčšiu slovenskú poisťovňu prejavilo prevzatím informačného memoranda poisťovne 22 subjektov. Na užší zoznam uchádzačov sa dostali Allianz, Aegon, Eureko a La Fondiaria. Poslední dvaja menovaní sa po vykonaní due diligence rozhodli v tendri nepokračovať a svoje záväzné ponuky nepredložili.

Celkový podiel štátu v poisťovni v súčasnosti predstavuje 66,79 %. Penta Group vlastní ďalších 20,22 %. Penta by mala strategickému investorovi na základe memoranda s rezortom financií predať v prípade záujmu svoj podiel za rovnakých podmienok ako štát.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS