ČLÁNOK
Ponuky na získanie licencie FWA predložilo päť záujemcov
7. mája 2001

Do konečného termínu 4. mája predložili svoje ponuky piati záujemcovia o pridelenie licencie Fixed Wireless Access (FWA) v časti pásma 26 GHz. Sú nimi spoločnosti Callino, s.r.o., GityCOM, a.s., Metis (Slovensko), s.r.o., Nextra Wireless, a.s. a RDT a.s. Ako informoval hovorca Telekomunikačného úradu (TÚ) SR Roman Vavro, predložené ponuky skontrolovala po formálnej stránke výberová komisia za účasti notárky.

Vo výberovej komisii menovanej predsedom TÚ SR Milanom Luknárom pracuje ako jej predseda Pavol Kukura (A1 Consulting, a.s.) a jej členmi sú Dušan Faktor (Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR), Ján Jasovský (poslanec Národnej rady SR za HZDS), Juraj Oravec (VÚS Banská Bystrica) a Milan Pritz (TÚ SR).

Úrad v posledných mesiacoch trikrát posunul lehotu pre záujemcov na podanie žiadostí. Najskôr predĺžil lehotu na podanie žiadostí 22. marca z technických dôvodov, pretože nestihol vyjsť najnovší vestník ministerstva dopravy, na 23. apríla. Neskôr nasledoval posun termínu na 27. apríla, podľa TÚ na žiadosť záujemcov a naposledy na 4. mája. Predstavitelia niektorých spoločností, ktoré predbežne prejavili záujem a vyzdvihli si podrobné podmienky, vyjadrili nespokojnosť s postupom úradu.

Tender na predaj licencií FWA vyhlásil úrad 23. februára tohto roku. Predávať sa budú tri licencie v cene po 70 mil. Sk formou tzv. súťaže krásy. TÚ evidoval záujem 12 uchádzačov o licenciu. Okrem firiem, ktoré predložili v piatok ponuku, medzi nimi boli tiež Globtel, EuroTel Bratislava, K.I.S.S., Landtel N.V. Holding, Slovenské telekomunikácie, Globalnet a Transtel. Štandard FWA je určený na poskytovanie dátových spojení pre uzavretú skupinu klientov, čo umožňuje napríklad komunikáciu medzi pobočkami niektorých firiem, ale aj vysokorýchlostný prístup k internetu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

14. 6. 2024

USD 1,069 0,010
CZK 24,736 0,037
GBP 0,842 0,003
HUF 398,000 1,520
CAD 1,470 0,012

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS