ČLÁNOK
Ponuka Penty za pohľadávky SKo zodpovedala výnosnosti
1. júna 2001

Ponuka spoločnosti Penta Investment Limited patriacej do skupiny Penta Group pri kúpe balíka pohľadávok z portfólia Slovenskej konsolidačnej (SKo) zodpovedala výnosnosti pohľadávok. Uviedol to pre agentúru SITA člen predstavenstva Penta Group Jaroslav Haščák. Podľa informácií Hospodárskych novín sa Penta stala víťazom prvého pilotného projektu predaja pohľadávok, avšak na základe nízkej ceny a vzhľadom na víťaza projektu SKo ponuky zamietla.

Penta podľa J. Haščáka ponúkla za balík pohľadávok v nominálnej hodnote 13,3 mld. Sk sumu 444 mil. Sk, čo predstavuje výnos na úrovni 3,33 %. Za balík nebolo možné podľa slov J. Haščáka ponúknuť viac, keďže portfólio tvorili nebonitné pohľadávky voči spoločnostiam, z ktorých je približne 70 % v súčasnosti v konkurze. Väčšina z nich je taktiež bez finančného zabezpečenia.

Cena balíka bola podľa Penty stanovená objektívne na základe dopytu a ponuky na trhu pri zachovaní rovnosti účastníkov. Účastníkmi celej súťaže boli renomované zahraničné firmy zaoberajúce sa predajom a vymáhaním pohľadávok a atraktivitu tohto projektu mala zvýšiť aj účasť Medzinárodnej finančnej korporácie (IFC). Podľa J. Haščáka je preto nepravdepodobné, že za balík pohľadávok ponúkne niekto vyššiu sumu.

Podľa pôvodných zámerov vedenia SKo mal pilotný projekt predaja pohľadávok význam najmä z hľadiska vytvorenia benchmarku, čiže určitej porovnávacej hodnoty možnej výnosnosti pohľadávok v portfóliu agentúry. O nízkej výnosnosti ponúkaného portfólia však už v minulosti napovedala žiadosť investorov o zvýšenie celkového balíka pohľadávok, k čomu SKo pristúpila v marci tohto roka.

O pohľadávky v správe SKo sa uchádzali spoločnosti Goldman Sachs, General Electric Capital, Cargill Financial, First City Financial, Lone Star a Crown North Corporation. Medzi domácich záujemcov patrili okrem Penty firmy Emteco, s.r.o., Prvá prevodná, s.r.o. a 1. inkasná a faktoringová, a.s.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS