ČLÁNOK
Ponuka OTP Bank zodpovedá podľa Fenyöa trhovej hodnote IRB
6. júna 2001

Vedenie maďarskej banky OTP Bank predložilo ponuku na odkúpenie akcií Investičnej a rozvojovej banky (IRB) zodpovedajúcu trhovej hodnote banky. Pre agentúru SITA to povedal riaditeľ odboru investičných vzťahov OTP Bank György Fenyö. „Myslím si, že aj pre slovenskú stranu sú predložené podmienky prijateľné,“ dodal. V pondelok vedenie OTP Bank predložilo Ministerstvu pre správu a privatizáciu národného majetku SR (MSPNM) záväznú ponuku na odkúpenie takmer 70 % akcií IRB. Podľa nepotvrdených informácií maďarskej agentúry MTI by mala kúpna cena 70-percentného podielu v banke predstavovať 9 až 12 mld. HUF, G. Fenyö však tieto informácie odmietol komentovať

Stratégia banky OTP sa podľa G. Fenyöa orientuje na rozvoj v rámci domáceho trhu, pričom k ďalšiemu rozvoju banky je potrebné rozširovať jej aktivity v zahraničí, kde je jednou z cieľových krajín práve Slovensko. „V prípade, že naša ponuka nebude akceptovaná, svoju stratégiu nezmeníme. Vedenie OTP Bank však nerozhodovalo o investovaní do inej slovenskej banky, prípadne o založení novej banky v tejto krajine,“ dodal.

Podľa nepotvrdených správ agentúry MTI plánuje OTP Bank okrem 70-percentného podielu na základnom imaní vo vlastníctve štátu odkúpiť v druhej fáze aj ďalších viac ako 20 % akcií IRB. Pravdepodobne pôjde o balík, ktorý vlastní v IRB Slovenská poisťovňa, a.s., druhý najvýznamnejší akcionár s 23-percentným podielom.

Šéfka ministerstva privatizácie Mária Machová vymenovala komisiu, ktorej úlohou bude záväznú ponuku na kúpu IRB posúdiť. Sedemčlenná komisia následne odporučí ministerke ďalší postup. Komisia je zložená z dvoch zástupcov MSPNM, dvoch reprezentantov Ministerstva financií SR, dvoch poslancov Národnej rady SR a posledným je zástupca Fondu národného majetku SR. Komisia ponuku na kúpu majority v IRB posúdi v utorok.

IRB vykázala v prvom štvrťroku stratu 47 mil. Sk. V medziročnom porovnaní to predstavuje zredukovanie záporného výsledku hospodárenia o 129,9 mil. Sk. Po prelomení stratového hospodárenia v závere minulého roka, ktorý IRB skončila približne s 24-miliónovým ziskom, sa banke tento trend nepodarilo udržať. Banka bola v ostatnom období predmetom záujmu médií najmä kvôli pochybnému výberovému konaniu na dodávku informačného systému pre elektronické bankovníctvo. V dôsledku toho museli banku opusti viacerí jej vedúci predstavitelia vrátane prezidenta banky Adama Celušáka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 9. 2020

USD 1,169 0,005
CZK 26,965 0,042
GBP 0,919 0,001
HUF 365,010 2,960
CAD 1,559 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS