ČLÁNOK
Ponuka KBC Bank za podiel NBS v ČSOB nespĺňa očakávania
16. augusta 1999

„Sme jednoznačne za to, aby sa predaj slovenskej časti ČSOB uskutočnil za presne takých istých podmienok ako predaj českej časti. Žiaľ ponuka KBC Bank v tejto chvíli nespĺňa tieto podmienky,“ povedal pre agentúru SITA v piatok v Košiciach ministerka financií Brigita Schmögnerová.
SR vlastní prostredníctvom slovenskej centrálnej banky 24,13 % akcií ČSOB. Česká vláda predala svoj 65,7-percentný podiel v ČSOB belgickej banke 24. júna tohto roku a cena za tento podiel predstavovala 40,047 mld. Kč.
Podľa ministerky toto rokovanie nebolo ani prvé a určite nebude ani posledné, nateraz však k dohode nedošlo. „V súčasnosti však čakáme na reakciu KBC na štvrtkové závery prijaté vládou SR. Požiadavka slovenskej vlády je oprávnená,“ povedala ministerka.
Nový guvernér NBS Marián Jusko po svojom vymenovaní začiatkom augusta uviedol, že slovenská strana navrhla majoritnému vlastníkovi ČSOB, KBC Bank, pokračovať v rokovaniach o predaji slovenského podielu v ČSOB. Guvernér po uvedení do funkcie pripustil, že pohľadávka Slovenskej inkasnej jednotky (SIJ) voči ČSOB je jednou z tém rokovaní. Upozornil však, že najskôr sa bude NBS snažiť zrealizovať predaj a až potom bude vláda SR rozhodovať o použití získaných prostriedkov.
Brigita Schmögnerová už nedávno avizovala, že ministerstvo predpokladá časť výnosov z predaja ČSOB použiť na úhradu časti záväzku SIJ a zvyšné splátky chce rozložiť na 3 až 5 rokov. Pritom zdôraznila, že slovenská strana je ochotná uznať pohľadávku ČSOB vo výške 15,5 mld. Sk voči SIJ. Podmienkou pre toto riešenie je však skutočnosť, aby bol spor stiahnutý z arbitrážneho súdu vo Washingtone a aby privatizácia 24,13 % akcií ČSOB vo vlastníctve slovenskej centrálnej banky bola uskutočnená za rovnakých podmienok ako predaj takmer 66-percentného podielu ČR. V prípade splnenia druhej podmienky ministerstvo očakáva výnos z privatizácie vo výške 16 až 18 mld. Sk.
ČSOB vykázala za prvý polrok podľa českých účtovných štandardov čistý zisk 1,69 mld. Kč v porovnaní s 1,86 mld. Kč za rovnaké obdobie minulého roka.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS