ČLÁNOK
Pondelok je dnom pravdy o Iraku
17. marca 2003

Americký prezident George W. Bush v nedelu na mimoriadnom summite o Iraku vyhlásil, že pondelok bude „dnom pravdy pre svet“ a osobne sa zasadí za vznik docasnej irackej vlády, ktorá vybuduje slobodný Irak. „Dospeli sme k záveru, že zajtra je dnom pravdy pre svet,“ povedal v nedelu na spolocnej tlacovej konferencii s lídrami Velkej Británie a Španielska po mimoriadnom summite na Azorských ostrovoch. Bush však nešpecifikoval, ci pondelok bude posledným termínom, ktorý Spojené štáty a ich spojenci poskytnú irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi na odzbrojenie.

„Iracký režim odzbrojí sám, alebo bude odzbrojený s použitím sily. Tento režim však sám neodzbrojil,“ skonštatoval Bush. „Co najskôr sa zasadíme za to, aby docasná iracká vláda vybrala talentovaných jednotlivcov z radov irackých obcanov, aby znovu vybudovali svoju krajinu. Naším cielom je zjednotit Irak s demokratickými inštitúciami,“ povedal Bush. „Na dosiahnutí tejto vízie budeme úzko spolupracovat s medzinárodným spolocenstvom, vrátane OSN a našimi koalicnými partnermi,“ uviedol.

„Ak si to bude vyžadovat použitie vojenskej sily, budeme sa snažit o prijatie nových rezolúcií Bezpecnostnej rady a povzbudit tak k širokej spolupráci v procese pomoci irackému ludu pri budovaní slobodného Iraku,“ dodal Bush.

Španielsky premiér José María Aznar a britský premiér Tony Blair na tlacovej konferencii potvrdili, že sú za vytvorenie nového Palestínskeho štátu susediaceho s Izraelom.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 1. 2021

USD 1,214 0,001
CZK 26,080 0,000
GBP 0,887 0,001
HUF 358,610 1,280
CAD 1,544 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS