ČLÁNOK
Pomôž si človeče, úrad pomáha najmä sebe
19. júla 2001

Úrad pre štátnu pomoc neoprávnene použil financie v celkovej sume 3,889 mil. Sk. Zároveň nehospodárne a neefektívne hospodáril s prostriedkami v hodnote 339 tis. Sk. Riaditeľ tejto pozoruhodnej inštitúcie nepovažuje výsledky kontroly za dôvod na odstúpenie. Inými slovami povedal asi to, že nikto nekradol. To je pravda, peniaze neboli ukradnuté, iba rozhajdákané. Úrad neoprávnene poskytol preddavky na obstaranie hmotného majetku, financoval softvér z kapitálových výdavkov a nakupoval motorové vozidlá, umelecké diela a knižné publikácie. Nesprávnym zaradením pracovníkov do platových tried preplatil na tarifných platoch viac ako 556 tis. Sk. „Jeden bývalý a jeden súčasný člen štatutárneho orgánu a jeden zamestnanec neoprávnene podnikali, pričom dostali príplatky za nepodnikanie v celkovej výške 103,9 tis. Sk,“ povedala pre agentúru SITA riaditeľka odboru kontroly Ministerstva financií SR Renáta Lajošová.

Kontrola zistila nákup fotoaparátu za 140 tis. Sk, masážneho sprchovacieho kúta, perlete a metalízy na šesť áut úradu a nepoužitelných autopoťahov. Pri nákupe knihy o olympijských hrách v Sydney ide síce o „drobné“, ale sú to drobné občanov, daňových poplatníkov. Zrejme len máloktorý by sa dal presvedčiť o nevyhnutnosti prispieť štátnym úradníkom na zlepšovanie vzťahu k športu. Fotoaparát za 140 tisíc je už celkom slušné „delo“ a je iba málo pravdepodobné, že v úrade ho využívajú na podobizne vďačných „klientov“, ktorým pomohli.

Mobilné telefóny a vozidlá sa prevažne využívali na súkromné účely. Úrad okrem iného porušil aj zákon o účtovníctve, sociálnom fonde, správe majetku štátu, cestovných náhradách a daniach z príjmu. Skutočne dosť na to, aby riaditeľ uvažoval o inej práci. Keby to bol iba odborník, nemal by s tým zrejme problém. Ako je na Slovensku zvykom, aj funkcia riaditeľa Úradu pre štátnu pomoc podlieha politickej nominácii. Dá sa teda očakávať, že ako politická kauza sa bude interpretovať požiadavka na odchod riaditeľa prinajmenšom za neschopnosť riadiť a kontrolovať. Je možné, že vo funkcii sa udrží. Frustrovaný z mediálneho „besnenia“ by riaditeľ mal mať právo kúpiť si napríklad kolieskové korčule. Za naše. Musíme si pomáhať.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 9. 2020

USD 1,171 0,001
CZK 27,233 0,085
GBP 0,912 0,003
HUF 365,530 0,170
CAD 1,568 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS