ČLÁNOK
Poľsko vypracuje do októbra stratégiu vstupu do eurozóny
27. augusta 2002

Poľská centrálna banka a ministerstvo financií dokončia do októbra rokovania o dlhodobej stratégii krajiny, týkajúcej sa spôsobu vstupu Poľska do eurozóny. Informoval o tom viceguvernér poľskej centrálnej banky Andrzej Bratkowski. Obe inštitúcie začali v júli prípravu stratégie, ktorá načrtne spôsob, akým Poľsko upraví svoj menový režim pred vstupom do eurozóny a svoje plány v oblasti rozpočtovej politiky s cieľom splniť kritériá pre prijatie eura.

„Zdá sa, že rokovania dokončíme najneskôr v októbri. Je samozrejmé, že pracujeme čo najrýchlejšie, avšak kvalita je dôležitejšia ako časový plán,“ povedal Bratkowski. Neprezradil však, v akom tóne sa nesú rokovania o sporných otázkach, ako napríklad úroveň kurzu zlotého pred vstupom do eurozóny a tempo bolestivých rozpočtových úprav, potrebných na splnenie vstupných kritérií.

Vláda, ktorá sa obáva poklesu svojej podpory medzi voličmi, preferuje neskorší vstup krajiny do eurozóny, aby získala čas na zníženie rozpočtových výdavkov a deficitu. Ministri v minulosti signalizovali, že si želajú slabší kurz zlotého, pri ktorom krajina fixuje svoju menu na euro v rámci režimu ERM-II, ktorý je prechodným obdobím pred samotným vstupom do eurozóny. Účelom ich požiadavky je podnietiť konkurencieschopnosť poľských firiem. Poľská centrálna banka, ktorá bráni voľne plávajúci kurz zlotého, však podporuje rýchly vstup krajiny do eurozóny, pretože sa tým podporia ekonomické reformy. Na základe predpisov Európskej únie musia jej noví členovia zotrvať v režime ERM-II aspoň dva roky pred tým, ako vstúpia do eurozóny.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 6. 2024

USD 1,077 0,004
CZK 24,686 0,020
GBP 0,844 0,002
HUF 395,280 0,650
CAD 1,480 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS