ČLÁNOK
Poľsko ponúklo krajinám V4 napojenie na nórsky plynovod
10. septembra 2001

Predseda vlády Poľskej republiky Jerzy Buzek ponúkol premiérom vlád krajín Visegrádskej štvorky (V4) možnosť participácie na výsledkoch dohody Poľska, Nórska a Dánska o dodávkach zemného plynu, ktorú uzavreli začiatkom tohto týždňa. Premiér SR Mikuláš Dzurinda a maďarský premiér Viktor Orbán uviedli, že sa budú vážne zaoberať realizáciou napojenia na poľsko-nórsku vetvu plynovodu.

V. Orbán na tlačovej besede po stretnutí premiérov vlád V4 na XI. Ekonomickom fóre v poľskej Krynici uviedol, že Maďarsko v rámci diverzifikácie zdrojov zemného plynu disponuje možnosťami z ruskej, jadranskej ale aj nemeckej vetvy. „Okrem toho máme vlastné zásoby, ktoré môžu do veľkej miery pokryť naše potreby,“ dodal V. Orbán.

Podľa M. Dzurindu môže Slovensko konečne začať detailné rokovania s poľskou stranou, na základe ktorých posúdi výhodnosť spolupráce pri dovoze zemného plynu cez Poľsko. Slovensko dlhší čas deklaruje vážny záujem o napojenie na vznikajúcu vetvu plynovodu z Poľska, aby znížilo takmer absolútnu závislosť od dodávok plynu z Ruska. „Posudzovaniu dohôd Poľska a Nórska doteraz bránila podmienka poľskej strany ukončiť rokovania s Nórskom skôr, ako sa začne diskusia o možnej spolupráci so SR,“ dodal M. Dzurinda.

Gigantický kontrakt o dodávke 74 mld. metrov kubických nórskeho zemného plynu pre Poľsko v celkovej hodnote viac ako 11 mld. USD podpísali premiéri Poľska a Nórska v pondelok 3. septembra. Dodávky plynu by sa mali podľa plánu začať v roku 2008. Podľa dohody sa taktiež vybuduje plynovod pod hladinou Severného mora cez oblasť Skagerrak. Plynovod, ktorého dĺžka bude 1 100 kilometrov, sa pripojí k poľskej sieti plynovodov pri meste Niechorze na poľskom pobreží Baltského mora. Vybuduje ho konzorcium tvorené firmami Norsk Hydro, Shell, ExxonMobil a TotalFinaElf, pričom výstavba by sa mala dokončiť pred prvou dodávkou v roku 2008.

Vďaka dodávkam plynu z Nórska sa výrazne zníži závislosť Poľska od ruského plynu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

19. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,261 0,003
GBP 0,843 0,001
HUF 390,900 1,170
CAD 1,494 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS