ČLÁNOK
Poľská vláda zverejnila niektoré podrobnosti o svojom pláne zvládnutia problémov
18. septembra 2003

Poľská ľavicová vláda v strednodobom horizonte nebude znižovať svoje výdavky, ale vsadí na rýchlejší ekonomický rast, ktorý by mal zmierniť hrozivo vyzerajúcu situáciu vo verejných financiách pred vstupom do Európskej menovej únie.

Náčrt fiškálnej stratégie poľskej vlády, na ktorú sa už veľmi dlho čakalo, predpokladá, že poľská ekonomika bude v nasledujúcich rokoch dosahovať prírastok hrubého domáceho produktu 5 a viac percent ročne. To by Poľsku malo umožniť, aby splnilo kritériá pre vstup do EMÚ už v roku 2007. Štátne financie by sa mali ozdraviť čoraz vyššími príjmami z daní.

Vláda zverejnila len niektoré detaily svojej finančnej stratégie, ale neuviedla, akým spôsobom chce realizovať program štrukturálnych reforiem, najmä zmeny v sociálnom zabezpečení. Poľský sociálny systém je z finančného hľadiska vo vzťahu k HDP najnáročnejším spomedzi všetkých členov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

Trhy, ktoré verili, že stratégia bude obsahovať aj niektoré radikálne riešenia v znižovaní vládnych výdavkov, boli vládnym programom sklamané. Napokon minister financií Andrzej Raczko hovoril len o niektorých racionalizačných opatreniach, ktoré chce vláda v tejto citlivej oblasti uskutočniť.

Minister hospodárstva Jerzy Hauser ubezpečil, že pri predpokladanom 5-% ekonomickom ročnom raste, Poľsko zníži potrebu nových úverov bez toho, aby muselo destabilizovať svoje hospodárstvo. Analytici sa domnievajú, že stratégia vlády nezvýši dôveryhodnosť Poľska v zahraničí.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 1. 2021

USD 1,212 0,000
CZK 26,163 0,027
GBP 0,890 0,001
HUF 359,990 0,420
CAD 1,541 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS