ČLÁNOK
Poľská vláda bude mať problémy s umiestnením akcií
18. apríla 2001

Poľská vláda je v zveráku medvedieho kapitálového trhu a potreby získať viac ako 12 mld. poľských zlotých (3 mld. USD). Tieto peniaze sa snaží získať primárnym úpisom 50 % akcií štátnej poisťovne Powszechny Zaklad Ubezpieczen (PZU) a umiestnením 30 % akcií telekomunikačného giganta Telekomunikacja Polska (TPSA). Bez týchto dôležitých kontraktov sa vláde nepodarí splniť plán privatizácie. Na základe neho by mal štátny rozpočet získať 18 mld. PLZ (4,45 mld. USD).

V súčasnej situácii, ktorá je v súčasnosti na kapitálových trhoch, bude realizácia týchto transakcií mimoriadne náročná nielen z hľadiska ich organizácie, ale aj z hľadiska získania reálnych finančných prostriedkov. V posledných mesiacoch emitenti cenných papierov museli urobiť značné ústupky investorom, ktorí napríklad nechceli kupovať akcie španielskej leteckej spoločnosti Iberia za cenu, ktorú ponúkala vláda. Podobnú reakciu vyvolali akcie spoločnosti Orange, ktoré ponúkala materská spoločnosť France Telecom, či akcie najväčšej personálnej agentúry Michael Page vo Veľkej Británii, ktoré ponúkal na voľný trh jej manažment. Vo východnej Európe sa len dvom spoločnostiam podarilo umiestniť akcie na trhu. Bola to ruská ropná spoločnosť Lukoil a chorvátska farmaceutická spoločnosť Pliva.

Pre poľskú vládu sa situácia komplikuje chladným vzťahom investorov k akciám telekomunikačného sektora, ich postojom k východoeurópskym spoločnostiam a približujúcimi sa parlamentnými voľbami. Ak poľská vláda nezíska finančné zdroje na kapitálovom trhu, bude musieť revidovať štátny rozpočet.

Primárne umiestnenie akcií PZU by malo vláde priniesť 5 mld. PLZ (1,24 mld. USD). Pôvodne sa s ním počítalo koncom roku 2001, ale reálnejší je február 2002. Zatiaľ štátna poisťovňa má 750 pobočiek a kontroluje 60 % poisťovacieho trhu v Poľsku.

Umiestnenie akcií telekomunikačného monopolu TPSA sa plánuje na koniec septembra, či začiatok októbra tohto roku. V júli minulého roku France Telecom počas primárneho umiestnenia akcií kúpila 35 % akcií a sľúbila, že v júli tohto roku kúpi za tú istú cenu teda 38 PLZ za jeden kus ďalších 10 % akcií. Kontrolný balík plánovala spoločnosť France Telecom získať tak, že pri umiestnení ďalších akcií na sekundárnom trhu kúpi ďalších 6 % za trhovú cenu. Tá je však v súčasnosti nižiša o 45% ako pri primárnom umiestnení natrh. France Telecom sa preto snaží odstúpi´t od zmluvy, ktorá ju zaväzuje kúpiť 10 % akcií za cenu, ktorá je dva razy vyššia ako v súčasnosti na trhu. Tento kontrakt môžu ovplyvniť aj parlamentné voľby, ktoré budú na jeseň tohto roku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 8. 2021

USD 1,189 0,000
CZK 25,476 0,025
GBP 0,856 0,004
HUF 356,010 1,190
CAD 1,482 0,002

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS