ČLÁNOK
Položili základný kameň priemyselného parku Eurovalley na Záhorí
20. septembra 2002

Vytvorenie 15 tisíc pracovných miest v horizonte pätnástich rokov by mala priniesť výstavba priemyselno-technologického parku Eurovalley na Záhorí, ktorej prvá etapa sa začala vo štvrtok symbolickým položením základného kameňa. Na ploche 1300 hektárov by mali pôsobiť spoločnosti z oblasti high-tech, najmä výrobcovia výpočtovej a telekomunikačnej techniky a softvérových produktov. „Oddnes môžeme začať marketingovú kampaň, ktorej cieľom bude prilákanie zahraničných investorov do tejto zóny,“ povedal predseda predstavenstva Rady občianskeho združenia Eurovalley Peter Weber.

Prvá etapa výstavby parku by sa mala skončiť zhruba v čase predpokladaného vstupu SR do EÚ. Počas jej trvania by mal objem zahraničných investícií dosiahnuť 25 mld. Sk. Okrem pracovných miest priamo v technologickom parku je ambíciou projektu prijatie ďalších 10 tisíc zamestnancov v súvisiacich odvetviach. Park by tak mal prispieť k výraznému zníženiu nezamestnanosti v okrese Malacky, ako aj v priľahlých okresoch Skalica a Senica, pričom sa ráta tiež s pracovníkmi z Bratislavy.

Budovy výrobných závodov by mali tvoriť najviac štvrtinu plochy parku. Na najmenej polovici územia by mal ostať zachovaný pôvodný les, zvyšok budú tvoriť parky a lesoparky. Podľa Webera je v súčasnosti už vyčlenených 700 hektárov z Vojenského priestoru Záhorie a naplnili sa aj environmentálne požiadavky parku. Podľa zástupcu Rady Eurovalley by mala byť výhodou tiež blízkosť akademického prostredia Bratislavy, Viedne ale tiež Brna a Győru, ktoré rozvoj produkcie high-tech nevyhnutne potrebuje. Potvrdila to tiež štúdia nemeckej analytickej agentúry Empirica z roku 1993, ktorá zaradila územie pripravovaného parku do „Zlatého investičného trojuholníka“ Viedeň-Bratislava-Győr. Dôležitým aspektom budovania parku bude podľa Webera očakávaný vstup SR do NATO, ktorý je podľa neho pre investorov garanciou bezpečnosti.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

30. 5. 2024

USD 1,082 0,004
CZK 24,770 0,039
GBP 0,851 0,000
HUF 389,450 2,370
CAD 1,483 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS