ČLÁNOK




Politika ECB je dostatočne voľná, tvrdí Stark
13. apríla 2011

Terajšie úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) sú „veľmi nízke“ a jej menová politika je dokonca voľnejšia, ako bola v čase, kedy vrcholila finančná kríza, vyhlásil predstaviteľ ECB Jürgen Stark. Makroekonomické a finančné prostredie sa podstatne zmenilo, povedal Stark v Hongkongu. „ECB bude upravovať svoje úrokové sadzby a poskytovanie likvidity takým tempom a v takom rozsahu, aby to bolo primerané vývoju rizík pre cenovú stabilitu,“ dodal.

ECB v marci uviedla, že bude pokračovať v poskytovaní neobmedzenej likvidity pre banky prostredníctvom trojmesačných úverov do konca júna a bude úplne uspokojovať dopyt pri poskytovaní týždňových a mesačných úverov prinajmenšom do 12. júla. „Neštandardné opatrenia v skutočnosti môžu koexistovať s akoukoľvek úrovňou úrokových sadzieb,“ konštatoval Stark.

ECB minulý týždeň vo štvrtok zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na úroveň 1,25 %. Dve tretiny zo 62 analytikov, ktorých vo svojom prieskume po minulotýždňovom zvýšení úrokov oslovila agentúra Reuters, očakávajú ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb najneskôr do júla.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

1. 8. 2025

USD 1,140 0,004
CZK 24,588 0,017
GBP 0,867 0,002
HUF 400,150 0,150
CAD 1,582 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS