ČLÁNOK
Politici eurozóny naďalej presvedčení o dobrom raste v EMÚ
12. marca 2001

Vedúci predstavitelia eurozóny sú naďalej presvedčení o dobrých rastových vyhliadkach ekonomiky regiónu v tomto a budúcom roku aj napriek prudkému spomaľovaniu hospodárstva v USA. „V súčasnosti máme stále v eurozóne dobrú kapacitu rastu. Domnievam sa, že väčšina kompetentných je presvedčená o tom, že sa nám v tomto a budúcom roku podarí udržať primeraný rast,“ uviedol cez víkend belgický minister financií Didier Reynders po príchode na zasadnutie ministrov financií eurozóny.

Z historického hľadiska je rast na úrovni troch percent podľa Reyndersa, súčasného predsedu euroskupiny finančných ministrov, veľmi priaznivý. Viacero analytikov sa v uplynulom období ponáhľalo so znížením prognóz hospodárskeho rastu eurozóny vzhľadom na spomaľovanie americkej ekonomiky. Politici však naďalej trvajú na pôvodných odhadoch, podľa ktorých by mal rast v eurozóne dosiahnuť v tomto roku približne tri percentá.

Reynders sa zároveň nedomnieva, že by bolo rozumné uvoľniť rozpočtovú politiku s cieľom podporiť rast. Trojpercentný rast v tomto roku aj napriek nepriaznivému vývoju v USA predpokladá aj komisár pre európske menové záležitosti Pedro Solbes. Ako minulý týždeň informoval štatistický úrad EÚ Eurostat, hrubý domáci produkt eurozóny vzrástol v uplynulom roku o 3,4 %, zatiaľ čo v roku 1999 zaznamenal iba 2,5-percentné zvýšenie.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS