ČLÁNOK
“ Poliaci sú „“praktickí a netrpia romantizmom““
24. januára 2001

Podľa najnovšieho prieskumu, ktorý publikoval Poľský inštitút pre verejné záležitosti (PBS) sa stále znižuje percentuálny rozdiel medzi poľskými občanmi, ktorí si želajú vstup do EÚ a tými, ktorí členstvo odmietajú.

Iba 4% Poliakov si myslí, že im členstvo v únii prinesie okamžité výhody, 66% je však presvedčených, že v dlhodobom výhľade sa ich krajina stane iba „druhotriednym členským štátom“. Po skončení prístupových rokovaní sa zrejme uskutoční referendum, v ktorom sa má definitívne povedať „áno“ alebo „nie“. Všeľudové hlasovanie sa očakáva v roku 2002.

Poliaci sú podľa PBS vo vzťahu k EÚ „praktickí a netrpia romantizmom“.

Väčšina z nich sa domnieva, že západné štáty únie majú svoje vlastné obchodné motívy ohľadne vstupu Poľska do Európskej únie, no takisto by sa mali zohľadňovať geostrategické aspekty. Rusko chce totiž – podľa väčšiny Poliakov – oživiť svoju niekdajšiu pozíciu superveľmoci.

Poľskí občania sa vôbec neobávajú, že by členstvom v únii stratili svoju suverenitu, ktorú si ctia tým viac, že o ňu museli ostatné dve storočia bojovať.

I tak preferujú, aby Poľsko malo aj naďalej samostatnú zahraničnú politiku, nedotknutý systém vzdelávania a istú autonómiu vo sfére homosexuality, pornografie a interrupcií.

Viac by uvítali zákonodarstvo Európskej únie v boji proti kriminalite, spoločné postupy v oblasti ekológie a v obrannej politike.

V názore na spoločnú menu sú Poliaci takisto rozdelení a tábory „pre“ a „proti“ sú vzácne vyrovnané. Najnepriateľskejší k členstvu v Európskej únii sú poľskí farmári, ktorí hovoria, že „EÚ sa pre nich stane pohromou…“


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 4. 2024

USD 1,063 0,002
CZK 25,275 0,008
GBP 0,863 0,007
HUF 393,900 1,400
CAD 1,459 0,007

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS