ČLÁNOK


, , ,

Pokračuje polemika o možnosti ozdravenia finančných trhov
4. mája 2008

Pokračuje polemika o možnosti ozdravenia finančných trhov
 
Nie sme svedkami toho, že máme k dispozícii lacné aktíva, ktoré by mohli stimulovať ozdravenie, sme iba svedkami ďalšieho oslabovania hypotekárneho trhu, konštatuje sa v analýze Ingenious Securities

Podľa správy o finančnej stabilite, ktorú dva razy do roka publikuje Bank of England, by sa finančné trhy mali v najbližších mesiacoch postupne ozdravovať. Podľa správy tomu napomôže zistenie, že finančné riziká spojené s úverovou krízou boli nadhodnotené. Ako ďalej uvádza BoE, trhoví hráči časom prídu na to, že niektoré aktíva sú vzhľadom na ekonomické ukazovatele lacné, čo by následne malo stimulovať ozdravenie. „Nevyhnutné korekcie na úverovom trhu sa ukázali byť zdĺhavé a náročné,“ uvádza v správe viceguvernér BoE John Gieve. „Hoci pretrvávajú klesajúce riziká, dôvera a chuť riskovať by sa v nasledujúcich mesiacoch mali postupne obnoviť,“ dodáva Gieve.
Existujú však aj diametrálne odlišné hodnotenia.
Nie sme svedkami toho, že máme k dispozícii lacné aktíva, ktoré by mohli stimulovať ozdravenie, sme iba svedkami ďalšieho oslabovania hypotekárneho trhu a trhu s nehnuteľnosťami, konštatuje sa v analýze Ingenious Securities.
Ceny nehnuteľností vo Veľkej Británii poklesli v apríli o 1,3%, čo je väčší pokles v porovnaní s predchádzajúcimi analýzami. Ceny v období troch mesiacov do apríla 2008 boli o 0,9% nižšie v komparácii s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka, rovnako tak došlo k medziročnému poklesu cien, ktoré sa zaznamenalo po prvý raz za ostatnú dekádu. Tento pokles podľa Financial Times naznačuje, že realitný trh spomaľuje a tempo tohto spomaľovania je čoraz evidentnejšie. V absolútnych číslach dosiahla v apríli priemerná cena domu 189 027 GBP, čo znamená medziročný pokles o 3,7% – v apríli 2007 bol tento ukazovateľ na úrovni 196 262 GBP.
Na dôvažok – celkové objednávky v stavebnom priemysle klesli v prvom kvartáli tohto roka medziročne o 8 %, zatiaľ čo objednávky na výstavbu domov sa prepadli až o 29 %.
Dáta, ktoré potvrdzujú pokles cien nehnuteľností ako určitý stály trend sú  úderom pre britskú vládu, ktorá chce presvedčiť voličov o tom, že má ekonomickú situáciu “pevne v rukách”…
 

Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 6. 2024

USD 1,069 0,003
CZK 24,949 0,051
GBP 0,845 0,000
HUF 396,930 0,460
CAD 1,463 0,006

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS