ČLÁNOK
Pokles nemeckého hospodárstva sa podľa investorov a analytikov zrejme čoskoro skončí
14. decembra 2001

Výhľadová štúdia ekonomických nálad v Nemecku vzrástla podľa najnovšieho prieskumu mannheimského inštitútu ZEW na najvyššiu úroveň za ostatných 14 mesiacov. Tento fakt indikuje, že analytici a investori očakávajú ukončenie recesie v prvej polovici roku 2002.

Mesačný indikátor ekonomických nálad dosiahol v decembri neočakávane silný nárast až na hodnotu +25,8 bodu, hoci v novembri bol tento ukazovateľ na hladine +13,1 bodu. Ide už o druhé po sebe nasledujúce posilnenie indexu a zároveň jeho najvyššiu úroveň od septembra 2000.

Indikátor mannheimského inštitútu je založený na odhade inštitucionálnych investorov a ekonomických analytikov, ktorí definujú pozitívne i negatívne očakávania na obdobie budúcich šiestich mesiacov.

Podobný indikátor vypracúva ZEW aj pre eurozónu a aj v tomto prípade je evidentný jeho nárast na najvyššiu úroveň od septembra 2000, čo je vyjadrené decembrovým indexom +30,3 bodu, hoci v novembri bola jeho hodnota na hladine +14,9 bodu.

Názor, že ekonomický pokles v Nemecku sa blíži ku koncu, je čoraz silnejší, konštatuje v oficiálnom vyhlásení mannheimský inštitút.

Vychádza pritom zo súčasného posilnenia nemeckého akciového trhu a rastu výnosov vládnych dlhopisov s dlhodobou splatnosťou.

Hrubý domáci produkt v Nemecku sa zredukuje aj v poslednom štvrťroku 2001, teda už tretí po sebe nasledujúci kvartál, no existujú predbežné signály o tom, že najhoršie obdobie má nemecké hospodárstvo za sebou.

Hoci podnikateľské aktivity vo výrobnom sektore a službách sa utlmili aj v novembri, dynamika tohto útlmu však nebola taká výrazná.

Index aktivít v sektore služieb, ktorý definuje Reuters-NTC Research vzrástol po prvý raz za ostatných 8 mesiacov a podľa toho istého zdroja sa mierne posilnili aj aktivity vo výrobnom sektore, pričom dosiahli najväčší percentuálny nárast v priebehu roka 2001.

Niektorí ekonómovia však upozorňujú, že je stále predčasné hovoriť o obrate ekonomického cyklu v Nemecku.

JP Morgan vo svojej analýze dodáva, že rast „mannheimského indikátora“ reflektuje najmä skutočnosť enormného zhoršenia stavu nemeckej ekonomiky, ale aj nádeje, že situácia už nemôže byť horšia a musí sa postupne zlepšovať…


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS