ČLÁNOK
Poisťovne zaplatia viac nemocniciam, menej ostatným
30. marca 2001

Zdravotné poisťovne budú musieť od 1. mája platiť nemocniciam minimálne 1,75 mld. Sk mesačne, čo je navýšenie približne o 50 mil. Sk mesačne. Pre agentúru SITA to uviedol viceprezident Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) Vladimír Balogh. Podľa neho síce poisťovne dokážu z výberu poistného túto sumu nemocniciam uhradiť, zároveň však budú musieť o tie peniaze ukrátiť ostatných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. To sa dotkne najmä lekárnikov, ale aj primárnej sféry a špecializovaných ambulancií.

V. Balogh kritizoval toto rozhodnutie ministerstiev zdravotníctva a financií, keďže podľa neho sa o takejto závažnej veci malo rozhodnúť až po rokovaním so všetkými poskytovateľmi. Zástupcovia poisťovní sa ešte budú snažiť rokovaniami dosiahnuť zmenu minimálneho objemu financií, ktorý mesačne musia odviesť nemocniciam. Pre ZZP je prijateľná minimálna výška 1,6 mld. Sk.

Nový cenový výmer tiež stanovuje zvýšenie ceny bodu za výkon pre stomatológov. Ako uviedol V. Balogh, ZZP sa dohodlo so Slovenskou komorou zubných lekárov, že zubári sa budú snažiť dočasne udržať rovnaký objem financií, čo bude znamenať zníženie vykazovaných výkonov stomatologickej starostlivosti. V. Balogh však zároveň upozornil, že zo zvýšenia ceny bodu asi stomatológovia nebudú mať veľa, keďže cenový výmer stanoví zvýšenie platieb nemocniciam.

ZDRAVOTNÍCTVO: Poisťovne mesačne zaplatia nemocniciam 1,75 mld. Sk

Riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eduard Kováč však už dávnejšie upozornil, že poisťovne sú schopné mesačne zaplatiť nemocniciam iba 1,66 mld. Sk

SR-zdravotníctvo-výmer-cenový-nový

BRATISLAVA 29. marca (SITA) – Nový cenový výmer s predpokladanou platnosťou od 1. mája stanoví minimálnu mesačnú platbu zdravotných poisťovní nemocniciam vo výške 1,75 mld. Sk. Na tlačovej besede o tom informoval minister zdravotníctva Roman Kováč. Ako upozornil, poisťovne prvé tri mesiace tohto roku odviedli nemocniciam iba 1,4 mld. Sk mesačne, čo viacerým zariadeniam spôsobilo nemalé finančné problémy.

Riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eduard Kováč však už dávnejšie upozornil, že poisťovne sú schopné mesačne zaplatiť nemocniciam iba 1,66 mld. Sk. Ministerstvo aj poisťovne pracujú s rovnakými údajmi, napriek tomu dospeli k takýmto rozdielnym číslam.

Nový cenový výmer mal podľa pôvodných plánov platiť už od 1. apríla, ale podľa R. Kováča sa tento termín nedá fyzicky stihnúť. Ako dodal, výmer stanoví aj minimálnu hodnotu bodu výkonu pre stomatológov na 1,20 Sk. Ministerstvá zdravotníctva a financií tak vyšli v ústrety Slovenskej komore zubných lekárov, ktorá žiadala zvýšiť cenu bodu na 1,20 Sk. Nová cena podľa stomatológov umožní znížiť zbytočne vysokú spoluúčasť pacienta.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 7. 2024

USD 1,085 0,001
CZK 25,425 0,063
GBP 0,840 0,001
HUF 393,280 2,850
CAD 1,495 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS