ČLÁNOK
Poistovne dlhujú ministerstvu vnútra približne 460 mil. Sk
9. apríla 2003

Poistovne na Slovensku neodviedli na úcet Ministerstva vnútra SR (MV) za predchádzajúci rok ani korunu napriek tomu, že im zákon o poistovníctve z roku 2002 ukladá povinnost odviest MV 8 % výberu povinného zmluvného poistenia motorových vozidiel. Ako na utorkovej tlacovej besede v Bratislave informoval štátny tajomník MV Martin Pado, Slovenská kancelária poistovní v marci listom informovala rezort vnútra, že financie – približne 460 mil. Sk, na jeho osobitný úcet neodvedie, pretože ustanovenie v zákone považuje za rozporné s Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami. Podla slov Pada, poistovne týmto porušili zákon a ministerstvo bude od nich s najväcšou pravdepodobnostou vymáhat peniaze súdnou cestou a prostredníctvom Úradu pre financný trh.

Neodvedené peniaze budú najviac chýbat Hasicskému a záchrannému zboru (HaZZ), ktorý bol z týchto financií každorocne dotovaný. Peniaze z poistovní využívali predovšetkým na obnovu záchranárskych prostriedkov a techniky. Podla prezidenta HaZZ Jozefa Paluša, hasici a záchranári doteraz casto vykonávali aj cinnosti, ktoré priamo nesúviseli so záchranárskymi prácami. Odteraz ich hasici urobia len za úhradu. „Ak bude treba odtiahnut auto, aby sa sprístupnila cestná premávka, urobíme to, ale aj vyfakturujeme,“ dodal Paluš.

Ministerstvo vnútra aj hasici sú prekvapení z konania poistovní, pretože od roku 1995 ministerstvu podla zákona odvádzali financie a ustanovenie sa im nezdalo byt protiústavné. Problémy so zákonom zacali mat až tento rok. „Dokonca sa v tejto veci neobrátili ani na Ústavný súd SR a svojvolne na základe vlastnej domnienky o protiústavnosti zákona ho porušujú,“ zdôraznil Pado.

Ako dodal, poistovne vo februári požiadali Okresný súd Bratislava I, aby ciastku 460 mil. Sk zobral do úschovy, pretože im nie je jasný veritel, ktorému by mali peniaze odviest. Súd ich návrh odmietol s tým, že príjemca je v zákone jasne uvedený. „Poistovne dosiahli, co chceli. Súd im peniaze nezobral a môžu s nimi volne disponovat,“ vysvetlil Pado.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 2. 2024

USD 1,083 0,001
CZK 25,354 0,045
GBP 0,853 0,003
HUF 388,470 1,590
CAD 1,459 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS