ČLÁNOK
Poisťovňa MAP ponúka poistenie vojnových rizík v Izraeli
30. mája 2001

Londýnska poisťovňa MAP Underwriting prišla na trh s novým jedinečným produktom pre spoločnosti pôsobiace v Izraeli, ktorým chce ponúknuť poistenie rizika vzniku škôd v dôsledku arabsko-izraelského násilia a možného vypuknutia regionálnej vojny.

Iniciatíva spoločnosti MAP Underwriting, ktorá je syndikátom v rámci londýnskeho systému Lloyd’s, prichádza v čase, keď kulminujú samovražedné palestínske bombové útoky, čo vyvoláva odvetné bombardovania palestínskych cieľov zo strany Izraelčanov. Cieľovou skupinou poisťovne MAP sú firmy rozkvitajúceho izraelského high-tech sektora, ktorý zahŕňa bezdrôtovú komunikáciu, biotechnológie, šifrovanie dát a leteckú elektroniku.

„Mnohé z potenciálnych klientskych firiem sú kótované na americkej burze Nasdaq. Podniky sa obávajú politického násilia, predovšetkým hrozby vypuknutia vojny s Irakom, ktorý disponuje raketami s doletom na územie Izraela, alebo Sýriou, ktorá sa v poslednom čase jedovato vyjadruje o Izraelskej politike,“ povedal špecialista na poisťovanie politických rizík Ben Garston z MAP. Poistenie vojnových rizík poskytuje niekoľko syndikátov z Lloyd’s od roku 1990. Väčšina z týchto politík je šitá zákazníkom na mieru, pričom žiadosti o náhradu môžu byť často neúčinné, ak nejde o celkové pokrytie rizika.

Syndikát MAP, ktorý je relatívne mladým prírastkom najväčšieho poistného trhu na svete Lloyd’s, tvrdí o svojom novom produkte, že poskytuje firmám celkové pokrytie politického rizika. V prípade vojny, vzbury, terorizmu, resp. občianskych nepokojov pokrýva produkt vlastníctvo, finančné straty, náklady na repatriáciu zamestnancov, ich rodinných príslušníkov a majetku. Produkt sa môže rozšíriť na pokrytie nákladov spojených s prepúšťaním pracovníkov a platením odškodného v prípade ujmy na zdraví. Ako ďalej uviedol Garston, MAP vstupuje na izraelský trh, kde očakáva zákazníkov požadujúcich pokrytie rizika v priemernej výške 300 mil. USD.

Poistné bude závisieť od lokality podniku i od miery dôležitosti podniku v celkovej stratégii klientskej firmy.

„Riziko je veľmi volatilné. Potenciálne môže byť veľmi vysoké,“ povedal Garston. Ako oznámili predstavitelia MAP, podobné produkty bude spoločnosť ponúkať aj v iných oblastiach nepokojov, ako je napríklad Balkán, oblasti juhovýchodnej Ázie, či južnej Afriky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 9. 2020

USD 1,165 0,005
CZK 27,015 0,050
GBP 0,912 0,007
HUF 364,450 0,560
CAD 1,560 0,001

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS