ČLÁNOK
Pohodlné obdobie pre banky podľa Capco nemusí trvať dlho
19. júna 2014

Banky na Slovensku v súčasnosti plávajú v relatívne pokojných vodách. Analytik konzultačnej firmy Capco Nearshore Bratislava Iľja Iliť dokonca hovorí, že si žijú „zlaté časy“. Zároveň však dodáva, že toto obdobie nemusí trvať dlho. Kým momentálne sa tešia vysokej likvidite, kvalitnému úverovému portfóliu, vysokej kapitálovej primeranosti a vysokým ziskom v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie, situácia sa môže zmeniť.

Podľa analýz spoločnosti Capco to naznačujú aj trendy z posledného obdobia. Tie totiž napríklad v minulom roku ukazovali pokles objemu korporátnych úverov a na druhej strane relatívne silný rast retailového financovania. V súčasnosti ešte banky ťažia v porovnaní s inými krajinami z vyšších úrokových sadzieb, keď v prvom kvartáli tohto roka dosiahli priemerné sadzby pri dlhodobejších úveroch vrátane hypoték takmer 6 % p. a., kým priemerná sadzba na nové vklady do jedného roka predstavovala v rovnakom období necelých 1,5 % p. a. Ukazuje sa však, že aj úrokové sadzby pri poskytovaní úverov klesajú pri úverovaní bývania, ako aj pri spotrebiteľskom financovaní.

Situácia na Slovensku sa podľa konzultačnej firmy Capco nezmení zo dňa na deň a banky na Slovensku budú ešte nejaký čas z dobrých podmienok na lokálnom trhu ťažiť. Mali by sa však pripraviť na budúce výzvy. Podobne ako v celej Európe bude totiž rásť význam retailového bankovníctva, keďže investičné bankovníctvo a korporátne financovanie oslabujú. Tlak na to, aby sa banky stali relevantnejšími a aktívnejšími v predaji produktov tak bude rásť aj v našom regióne.

„Už dnes to vidíme pri niekoľkých ukazovateľoch: na Slovensku klesá objem pôžičiek od bánk pre firmy, rovnako klesajú aj úroky na nové pôžičky. Aj u nás platí, že prežije iba ten, kto sa zmení a ostatní trh opustia,“ hovorí Iľja Iliť. Navyše, bankám na Slovensku môže čoskoro pribudnúť ďalšia silná konkurencia. Či už z ostatných krajín eurozóny jednotným trhom SEPA, alebo postupným prenikaním zahraničných bánk do strednej Európy, ako to spravila napríklad kórejská banka Shinhan v apríli v Poľsku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 7. 2024

USD 1,086 0,003
CZK 25,362 0,131
GBP 0,841 0,001
HUF 390,430 0,700
CAD 1,494 0,003

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS