ČLÁNOK
Podrobný prieskum v Slovenskej poisťovni vykonajú štyria investori
10. septembra 2001

Komisia pre výber užšieho okruhu investorov v Slovenskej poisťovni (SP) odporučila umožniť podrobný prieskum štyrom z ôsmych prihlásených investorov. Jedná sa o spoločnosti Allianz, Eureko a La Fondiaria. Posledný zo štvorice užšieho okruhu si neželá, aby jeho meno bolo zverejnené. Informoval o tom hovorca Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR Róbert Merva.

Ministerka privatizácie Mária Machová sa s predmetným stanoviskom podľa jeho slov stotožnila a týmto spoločnostiam umožní vykonať podrobný prieskum v SP. K záverečnému stanovisku dospela komisia na svojom štvrtkovom opätovnom zasadnutí v sídle ministerstva privatizácie.

Predbežné ponuky na kúpu majoritného podielu v SP podalo v pondelok osem záujemcov. Svoj záujem o najväčšiu slovenskú poisťovňu prejavilo prevzatím informačného memoranda poisťovne 22 záujemcov. Okrem Kooperativy, ktorá potvrdila aj predloženie nezáväznej ponuky, to bola napríklad aj nemecká poisťovňa Allianz, izraelský Trust Banking International Holding, Česká poisťovňa a poľská poisťovňa Powszechny Zaklad Ubezpieczen a jej zahraničný partner Eureko. Záujem o poisťovňu deklarovala aj talianska La Fondiaria.

Podiel štátu v SP klesol po zvyšovaní základného imania v poisťovni bez účasti štátu na 67 %. Podiel Penta Group sa pritom zvýšil na 20,22 %. Penta by mala strategickému investorovi na základe memoranda s Ministerstvom financií SR predať v prípade záujmu svoj podiel za rovnakých podmienok ako predaj štátneho podielu. Potenciálny investor tak bude môcť v poisťovni získať 87,22 %.

Štát ponúkol na predaj majoritný podiel SP v polovici júna. Vybraní kandidáti na short liste budú môcť od 10. septembra vykonať v SP due diligence. Konečným termínom na odovzdanie záväzných ponúk je predbežne 1. december. Víťazný kandidát by mal byť známy v decembri.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

12. 7. 2024

USD 1,089 0,004
CZK 25,341 0,020
GBP 0,840 0,003
HUF 391,900 2,050
CAD 1,483 0,004

SPOLUPRÁCA
SSDS

SAF

ReFIS